W spotkaniu wzięło też udział kilku oficjeli z innych krajów należących do kartelu OPEC – wśród nich minister ds. ropy naftowej Wenezueli, Eulogio del Pino, który w ostatnich tygodniach odwiedzał różne kraje produkujące tej surowiec, nawołując do zamrożenia poziomów wydobycia.

Spotkanie w Doha było owiane aurą tajemnicy – jeszcze kilka dni temu nie było wiadomo, że w ogóle się odbędzie, a do samego końca nie była znana dokładna agenda spotkania. Inwestorzy na rynku ropy naftowej nie mieli jednak wątpliwości, że na tapecie znajdzie się przede wszystkim obecna trudna sytuacja na globalnym rynku  ropy naftowej i możliwe sposoby na wyjście z niej. Kluczowa była też kwestia ewentualnego solidarnego cięcia wydobycia ropy naftowej przez producentów tego surowca.

Spotkanie w stolicy Kataru to sygnał, że kraje wydobywające ropę naftową są gotowe do wspólnych działań.

Strony nie dogadały się jednak ws. ograniczenia wydobycia. Zamiast tego ustalono tymczasowe zamrożenie poziomu produkcji surowca na poziomie z 11 stycznia. Stanie się tak jednak jedynie w przypadku, w którym wszystkie strony podpiszą się pod tym rozwiązaniem. Poza Rosją i Arabią Saudyjską ustalenia zaakceptowała też Wenezuela i Katar.

- Jeśli Iran i Irak nie są częścią tego porozumienia, to nie jest ono wiele warte - ocenił dla tvnbis24.pl Eugen Weinberg, analityk rynku surowcowego w Commerzbanku AG.

W ubiegłym tygodniu notowania europejskiej ropy naftowej Brent otarły się o techniczne i psychologiczne wsparcie w okolicach 30 USD za baryłkę, natomiast cena amerykańskiej ropy naftowej West Texas Intermediate zniżkowała do rejonu 26-27 USD za baryłkę, wyznaczając tym samym nowe kilkunastoletnie minimum.

Ostatnie kilka sesji na rynku "czarnego złota" przynosi jednak przewagę optymistów na rynku ropy naftowej i, co za tym idzie, odbicie notowań tego surowca w górę. Częściowo jest to efekt odreagowania po wcześniejszych dynamicznych spadkach. Pojawił się jednak także dodatkowy czynnik sprzyjający stronie popytowej – zwiększone szanse na interwencję na rynku ropy naftowej.

>>> Tania ropa kontra rynek pracy. Ile dziś można zarobić w sektorze naftowym? Czytaj tutaj, by dowiedzieć się więcej na ten temat.