Agencja Chatsworth Communications przeprowadziła tę ankietę wśród członków stowarzyszenia ACI Financial Market Association. Zdaniem respondentów, jeśli wyznaczone na 23 czerwca referendum zadecyduje o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, na międzynarodowym rynku walutowym wzrośnie kosztem Londynu przede wszystkim pozycja Frankfurtu nad Menem, ale także Paryża, Nowego Jorku i Dublina. Jak zaznacza Reuters, jest to echo ostrzeżeń, deklarowanych przez szereg dużych banków.

Na Londyn przypada obecnie niemal połowa wartości globalnych transakcji walutowych, opiewających łącznie na 5 bilionów dolarów dziennie. Jest to przyczyna, dla której największe światowe banki poczyniły na tamtejszym rynku znaczne inwestycje.

Przedstawiciele władz Unii Europejskiej ostrzegli już, że Europejski Bank Centralny może się nie zgodzić na kontynuowanie przez Londyn roli głównego ośrodka transakcji dotyczących euro, jeśli Wielka Brytania znajdzie się poza UE. Jednak zdaniem 80 proc. respondentów ankiety referendum udaremni taką ewentualność.

"Londyn ma wiodącą pozycję na tym rynku i jest oczywiście pewne zaniepokojenie wśród jego uczestników, że Brexit zaszkodziłby pozycji tego miasta jako głównego ośrodka transakcji walutowych" - powiedział szef Chatsworth Communications Nick Murray-Leslie.