Według raportu ministerstwa, który przedstawił Osborne, koszty gospodarcze Brexitu byłyby bardzo wysokie. W krótkiej perspektywie oznaczałoby to "gwałtowne wstrząsy ekonomiczne"; na dłuższą metę każde brytyjskie gospodarstwo domowe musiałoby się liczyć ze zmniejszeniem dochodów o około 4,3 tys. funtów rocznie.

Gdyby w referendum w sprawie przynależności do UE zwyciężyli eurosceptycy Londyn musiałby rozpocząć długi okres negocjacji z Brukselą w sprawie nowych ram prawnych współpracy gospodarczej, handlowej oraz swobodnego ruchu unijnych i brytyjskich obywateli.

Osborne ostrzegł, że Wielka Brytania nie zawarłaby umów korzystniejszych niż te, które obowiązują ją jako członka UE i podkreślił, że osoby, które prowadzą teraz kampanię na rzecz Brexitu to "ekonomiczni ignoranci". Raport ministerstwa, w którym przeanalizowano trzy scenariusze dotyczące przebiegu tych nowych negocjacji przewiduje, że w każdym wariancie brytyjska gospodarka będzie odczuwać negatywne skutki Brexitu do 2030 roku.

W niedzielę przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon powiedziała, że Szkocja powinna rozpisać kolejne referendum w sprawie niepodległości od Zjednoczonego Królestwa, jeśli Wielka Brytania wyprowadzi ją "wbrew jej woli" z Unii Europejskiej.

Głosowanie w sprawie przynależności do UE, które odbędzie się 23 czerwca, może doprowadzić do sytuacji, w której zwycięstwo eurosceptyków doprowadzi do niepodległości Szkocji - ostrzegają eksperci.

>>> Czytaj też: Coraz mniej Polaków wyjeżdża. Czy emigracja jeszcze się opłaca?