12,4% Polaków zamierza wydać na wakacyjny wyjazd do 1 tys. zł. Największa grupa (16,9%) przeznaczy na wakacje powyżej 1 tys. zł, ale nie więcej niż 2 tys. zł, wynika z badania Diners Club Polska.

"Łącznie wydatki powyżej 2 tys. zł deklaruje niemal jedna czwarta Polaków, przy czym na wydatki w granicach od 4 tys. zł do 10 tys. zł pozwoli sobie niecałe 8% ankietowanych, a powyżej 10 tys. zł jedynie 1% - powiedziała prezes Diners Club Polska Katarzyna Fatyga, cytowana w komunikacie.

Mieszkańcy metropolii oraz dużych i średnich miast planują wakacyjne wyjazdy zdecydowanie częściej niż mieszkańcy wsi. Sposób spędzania wakacji zależy również od wieku. W tym roku na urlop zamierza wyjechać około 70% ankietowanych w wieku 18-24, 25-34 i 34- 44 lat, połowa osób w wieku 55-64 i jedynie 30% osób powyżej 65 roku życia, podano także w materiale.

"Młodzi wyjeżdżają częściej, ale zamierzają wydać mniej i korzystać z finansowego wsparcia rodziny. 30% Polaków w wieku od 18 do 24 lat zamierza przeznaczyć na wakacje ze swojego budżetu maksymalnie 1 tys. zł. Najwięcej na wakacyjne podróże wydadzą osoby między 25 a 44 rokiem życia. Co zrozumiałe, plany wakacyjne są ściśle związane z wysokością zarobków i kosztów życia codziennego" - skomentowała Fatyga.

Reklama

W 2016 r. na wakacje nie wyjeździe ponad połowa osób (55%), którym miesięcznie do dyspozycji (po poniesieniu wszystkich koniecznych opłat jak czynsze, rachunki i koszty wyżywienia) pozostaje od 100 do 300 zł. Odsetek ten jest zdecydowanie niższy w grupach, którym do dyspozycji co miesiąc zostaje więcej pieniędzy, podał też Diners Club Polska.

"Większość Polaków nie zamierza zadłużać się z powodu wakacyjnego wyjazdu. Aż 64,2% badanych opłaci wakacyjny wyjazd z oszczędności. 25,7% pokryje koszty podróży lub wczasów z bieżącej pensji. Niecałe 4,5% ankietowanych planuje pożyczyć pieniądze na wyjazd od znajomych i rodziny" - czytamy dalej w komunikacie.

Chęć skorzystania z kredytu gotówkowego zadeklarowało 2,3% badanych. Kartę kredytową do opłacenia wakacji wykorzysta 3% Polaków, w tym aż 33% osób zarabiających 5 tys. - 5.99 tys. zł netto i 18% osób o dochodach 4 tys. - 4.99 tys.

"Osoby z tej grupy dochodowej mają wiarygodność kredytową, więc mogą skorzystać z karty, poprawiając w ten sposób płynność domowego budżetu, a następnie spłacając kartę np. jeszcze w okresie bez odsetkowym. Świadomi i często podróżujący klienci wykorzystują również ubezpieczenie podróży zagranicznych zawarte w karcie" - wyjaśniła Fatyga.

Chęć skorzystania z pożyczek od znajomych i rodziny deklarują przede wszystkim osoby, których dochód netto jest mniejszy niż 1 tys. zł (w taki sposób wakacje chce sfinansować 15% z nich). Na wakacyjne wsparcie od rodziny liczy 1/4 osób w wieku od 18 do 24 lat.

"Większość Polaków deklaruje, że za wakacje zapłaci z oszczędności, bez względu na miejsce zamieszkania. Pożyczki od znajomych i rodziny popularne są głównie w małych miastach (14%). Mieszkańcy miast średnich jako jedyni zadeklarowali, że wakacyjne podróże sfinansują kredytem gotówkowym (12% wskazań). Karty kredytowe do opłacenia wakacji wykorzystają mieszkańcy metropolii, średnich miast i wsi" - podano także w materiale.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w marcu 2016 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 osób.

Diners Club Polska wydaje na terenie Polski karty obciążeniowe z okresem bezodsetkowym sięgającym 59 dni. Są akceptowane w ponad 21 mln punktów handlowo-usługowych i bankomatach w 185 państwach. Diners Club Polska posiada licencję KNF jako krajowa instytucja płatnicza. Jako spółka prawa polskiego działa od 1997 r. Jest częścią Diners Club International - najstarszego wystawcy kart płatniczych i jednej z największych oraz najbardziej znanych niebankowych instytucji na świecie.

>>> Czytaj też: Ekspert: Zaczyna brakować rąk do pracy. Bezrobocie spadnie do 9,1 proc. pod koniec 2016 r.