Akcje Exxon Mobil zdołowały o 4,3 proc., gdy cena ropy spadła do najniższego od 19 miesięcy poziomu poniżej 61 dolarów za baryłkę. Koncern medialny Ruperta Murdocha News Corp. stracił nawet 16 proc., bo skurczyła się sprzedaż w sektorze prasy, radia i telewizji. Nawet prywatny gigant obrotu akacjami Blackstone zniżkował o 9,5 proc. po doniesieniach o najwyższych stratach kwartalnych podczas 18 miesięcy pobytu na giełdzie.

- Przed nami jeszcze bardzo daleko droga do końca różnych wyzwań ekonomicznych - mówi Mike Morcos z firmy Old Second Wealth Management w miejscowości Aurora w stanie Illinois. – Zyski w następnym roku będą zdecydowanie niższe, a oczekiwania są tylko coraz gorsze - dodaje.

Kluczowy wskaźnik Standard & Poor's 500 Index spadł o 5,03 proc. 904,88 pkt. Indeks Dow Jones Industrial Average stracił 4,85 proc. do 8695,79 pkt, podwyższając dwudniowe straty do 10 proc. Nawet wskaźnik małych firm Russell 2000 Index spadł o 3,65 proc. do 495,84 pkt. Zaś Nasdaq Composite Index spadł o 4,34 proc. do 1608,79 pkt.

Okazuje się, że kluczowy wskaźnik S&P 500 stracił w br. na wartości już 38 proc. i jest to największy spadek od 1937 r.

Reklama

- Mieliśmy do czynienia z ciągła wyprzedażą akcji - tłumaczy Alan Gayle, strateg w firmie Ridgeworth Investments z Richmond w stanie Wirginia, która zarządza 70 mld dolarów kapitału. – Ból i frustracja oraz niechęć do tych, którzy zmieniają reguły gry z dnia na dzień zmusiły wielu inwestorowi do usunięcia się w cień (z giełdy) - dodaje.

Cierpią nie tylko inwestorzy, ale i zwykli Amerykanie. Już 481 tys. robotników wypełniło ankiety w poszukiwaniu pracy w ub. tygodniu, poinformowało ministerstwo pracy w czwartek. Był to znacznie więcej niż oczekiwali analitycy. Od lutego 1983 r. nie wiedziono takich długich kolejek w urzędach dla bezrobotnych jak obecnie..

Żuk