W 2009 roku rozpoczną w Polsce działalność fundusze pożyczkowe finansujące inwestycje w miastach w ramach inicjatywy Jessica - wspólnego przedsięwzięcia Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Chęć przystąpienia do niej zadeklarowały cztery polskie województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie i małopolskie. Najbardziej zaawansowane prace są w Wielkopolsce, która w październiku podpisała umowę z EBI. Pozostałe województwa będą podejmowały decyzję na początku 2009 roku.

Zamiast dotacji

- Inicjatywa Jessica to sposób wykorzystania funduszy unijnych na rewitalizację miast. Zamiast dawać dotacje, przekażemy je do funduszu, który będzie finansował inwestycje na obszarach rewitalizowanych - mówi Łukasz Urbanek z dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego.
Z preferencyjnych pożyczek będzie mógł skorzystać każdy inwestor zainteresowany inwestycją na obszarach wymagających rewitalizacji. Projekt będzie musiał być opłacalny. Kluczowa będzie rola samorządów.
Reklama

Co najmniej 25 mln euro

Zdają sobie z tego sprawę władze Dolnego Śląska. Łukasz Urbanek mówi, że region planuje przekonać władze dolnośląskich miast do uczestnictwa w Jessice. Na razie chętny jest tylko Wrocław. Jest to o tyle trudne, że samorządy rezygnują przy okazji z dostępu do unijnych dotacji na rewitalizację.
Jeszcze nie wiadomo, jak dużym kapitałem będą dysponowały fundusze pożyczkowe. Regiony przekażą do nich cześć funduszy z UE. W Zachodniopomorskiem będzie to 35,5 mln euro, a w Wielkopolsce - ok. 50 mln euro.
- Aby fundusz pożyczkowy miał sens ekonomiczny, musi do niego trafić co najmniej 25 mln euro z funduszy unijnych. Nie będą to jedyne środki, bo bank deklaruje, że będzie inwestował w fundusze - mówi Jakub Szymański z małopolskiego urzędu marszałkowskiego.
Za środki unijne powstają też fundusze pożyczkowe dla małych i średnich firm w ramach inicjatywy Jaspers.