Nie ma jeszcze warunków do odwieszenia MRG z obwodem kaliningradzkim – ocenił we wtorek wiceminister SWiA Jarosław Zieliński. "Nie można drobnych interesów osób korzystających z MRG zamienić na zagrożenie dla bezpieczeństwa. Prosiłbym o całościowe myślenie o państwie, nie lokalne" - mówił.

"Kiedy zaistnieją przesłanki do odwieszenia małego ruchu granicznego, to zostanie on odwieszony, ale to wymaga ciągłego głębokiego monitoringu, analiz sytuacji, co się właśnie dzieje" – powiedział Zieliński.

"Bezpieczeństwo jest największą wartością i musimy jeszcze analizować sytuację, monitorować ją. To się dzieje, ale nie ma jeszcze warunków do odwieszenia MRG z obwodem kaliningradzkim" – powiedział wiceminister, pytany przez dziennikarzy o przywrócenie MRG z Rosją.

"Nie można drobnych interesów osób korzystających z MRG zamienić na zagrożenie dla bezpieczeństwa. Prosiłbym o całościowe myślenie o państwie, nie lokalne, a narodowo-państwowe i wtedy będziemy mogli łatwiej się porozumieć" – podkreślił Zieliński.

Reklama

W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży Polska podjęła decyzję o zawieszeniu od 4 lipca przepisów międzyrządowych umów o MRG, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców strefy przygranicznej Ukrainy oraz Federacji Rosyjskiej. Mały ruch graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, w przypadku obwodu kaliningradzkiego Rosji taka decyzja nie zapadła. W poniedziałek politycy PO zaapelowali do rządu o przywrócenie MRG z Rosją.

"Chcę poprosić tych, którzy piszą listy, w mediach występują w sprawie przywrócenia MRG (…), żeby zechcieli jednak pomyśleć o tym bardziej wszechstronnie, mniej regionalnie czy lokalnie, ale bardziej państwowo; bardziej patriotycznie niż kategoriami biznesu. I żeby też wzięli pod uwagę fakt, że to, co wiedzą pisząc te wystąpienia, to nie jest cała wiedza, jaka na ten temat istnieje, a nie całą wiedzą się można podzielić" – dodał wiceszef resortu SWiA.

Jak poinformował, "My wyciągamy wnioski z doświadczeń europejskich, w tym wschodnioeuropejskich w szczególności, ale także analizujemy te informacje, które przekazują nam służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i to wszystko każe nam w tej chwili decyzję o utrzymaniu tego zawieszenia MRG z Rosją podtrzymać".

Pytany, jakie to przesłanki, Zieliński stwierdził: "Nie jesteśmy tajemniczy, ale jeżeli mówimy o bezpieczeństwie, to chyba wszyscy wiedzą, że bezpieczeństwo ma różne wymiary, różne uwarunkowania. I o jednych czynnikach można mówić publicznie, a o innych nie". "Ale trzeba po prostu brać pod uwagę i czynniki gospodarczo-ekonomiczne, ale także i polityczne i związane z przepływem nielegalnym towarów i ludzi, przemytem i zagrożeniami różnego typu, które są w polu widzenia służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo" - wskazał.

Wiceminister SWiA Jarosław Zieliński przebywał we wtorek w Krakowie, gdzie wziął udział w wojewódzkich obchodach Święta Policji na Wawelu. "Jestem dumny z tego powodu, że polskie państwo i polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo zapewniły to bezpieczeństwo w tak wysokich standardach wszystkim uczestnikom ŚDM, a wcześniej Szczytu NATO. Państwo polskie okazało się państwem realnym. Chylę czoła przed fachowością i zaangażowaniem wszystkich funkcjonariuszy wraz z ich dowódcami" – powiedział. "Chcemy, by ten stan bezpieczeństwa to była trwała cecha nie tylko podczas wielkich wydarzeń, ale i na co dzień" – dodał.

"Odnieśliśmy sukces w skali światowej, będziemy analizować te doświadczenia i dzielić się nimi w razie potrzeby także z kolegami z innych państw" – powiedział dziennikarzom po uroczystościach na Wawelu komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. "Cały czas obejmujemy stałym monitoringiem i ochroną 2460 zdefiniowanych miejsc największych skupisk ludzkich, a więc lotniska, dworce, galerie handlowe i wiele miejsc wypoczynku. Nie możemy sobie pozwolić, by po tak wielkich wydarzeniach obniżyć swoją czujność" - powiedział nadinsp. Szymczyk.

Obchody Święta Policji w Krakowie były okazją do wręczenia nagród, wyróżnień i podziękowań wyróżniającym się funkcjonariuszom, a także awansów.

>>> Czytaj też: Turcja grozi UE: Bez terminu zniesienia wiz umowa o migrantach będzie nieważna