W listopadzie oceny ogólnego klimatu koniunktury jednostek z sekcji pośrednictwo finansowe są mniej optymistyczne od sygnalizowanych przed miesiącem (plus 37 wobec plus 40 w październiku). Poprawę koniunktury odnotowuje 42% badanych firm, a jej pogorszenie - 5% (w październiku odpowiednio 46% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży, a także sytuacji finansowej są dużo ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Bieżące ceny usług rosną nieco szybciej niż odnotowano w październiku. W najbliższych miesiącach ich wzrost może być wolniejszy niż przewidywano w październiku" - głosi komunikat GUSu.

W pozostałych sekcjach branży usługowej wskaźniki są dużo niższe, ale również dodatnie. W sekcji "transport, gospodarka magazynowa i łączność" wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 5 (w październiku plus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 19% badanych firm, a jej pogorszenie - 14% (w październiku odpowiednio 21% i 13%).

W sekcji "obsługa nieruchomości, wynajem i usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej" kształtuje się na poziomie plus 9 (w październiku plus 11). Poprawę koniunktury odnotowuje 19% badanych firm, a jej pogorszenie - 10% (w październiku odpowiednio 20% i 9%).

Reklama

W sekcji "hotele i restauracje" wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 1 (w październiku plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 18% badanych firm, a jej pogorszenie - 17% (w październiku odpowiednio 21% i 17%).

Negatywnie jest natomiast oceniany ogólny klimat koniunktury w przemyśle (minus 1 w listopadzie wobec plus 6 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 22 proc. i 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorcy odnotowują ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i - w mniejszym stopniu - krajowego portfela zamówień. Maleje bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się zmniejszenie portfela zamówień i produkcji" - napisano w komentarzu.
Z badań GUS wynika, że stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów zwiększają się nieznacznie trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych.

GUS podał, że prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w październiku. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest bardziej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Można spodziewać się nieznacznego spadku cen.

Spadek ogólnego klimatu koniunktury jest widoczny również w budownictwie. W listopadzie kształtuje się na poziomie plus 10 (w październiku było to plus 20). Poprawę koniunktury sygnalizuje 24 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 14 proc. (w październiku odpowiednio 29 proc. i 9 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Przedsiębiorstwa odnotowują znacznie wolniejszy od zgłaszanego w październiku wzrost portfela zamówień i produkcji budowlano- montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są dużo mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu" - napisano.

Badania pokazują, że bieżąca i przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniana jest mniej korzystnie niż w październiku.
Wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych może być wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem. Planowane jest zmniejszenie dotychczasowego stanu zatrudnienia w budownictwie.

W handlu detalicznym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 2 (plus 6 w październiku). Poprawę koniunktury sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem 22 proc.), jej pogorszenie 18 proc. (w ubiegłym miesiącu 16 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Niewielki wzrost bieżącej sprzedaży utrzymuje się na poziomie z października, jednak w najbliższych miesiącach może nastąpić jej niewielki spadek. Oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej przedsiębiorstw ulegają pogorszeniu" - napisał GUS.

Z badań wynika, że przedsiębiorcy planują nieznacznie ograniczyć ilość towarów zamawianych u dostawców. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów towarów. Wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieco wolniejszy od zgłaszanego w ubiegłym miesiącu.