W środę podpisano umowę na przebudowę Pawilonu Zodiak i jego otoczenia. Projekt przebudowy budynku przygotowała pracownia Kalata Architekci z Warszawy, a placu przed budynkiem - krakowska firma Gowin & Siuta. Prace rewitalizacyjne pawilonu i placu finansuje stołeczny Ratusz. Wykonywać je będzie firma ZAB-BUD Andrzej Zaboklicki. Przebudowa i nadbudowa, zmiana sposobu użytkowania istniejącego Pawilonu Zodiak oraz zagospodarowanie otoczenia ma potrwać do 30 czerwca 2018 r.

"Dziś w sposób symboliczny rozpoczynamy rzeczywiste zmiany w tym miejscu. Po konkursie architektonicznym i stworzeniu koncepcji aranżacji Pawilonu Zodiak oraz jego otoczenia, podpisujemy umowę z wykonawcą. Mam nadzieję, że proponowane przez nas zmiany przypadną warszawiakom do gustu. W tym miejscu chcemy zaproponować wszystkim mieszkańcom projekt innowacyjny. Myślę, że dzięki temu ten plac zyska nowe życie, a na pewno nowe oblicze. Stanie się tak m.in. dzięki zwiększonej ilości zieleni" – mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Prezes oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) Marlena Happach podkreśliła, że będzie to "swoista przestrzeń eksperymentu". "Pawilon będzie stanowił całość z placem dzięki przeszklonym i otwieranym ścianom w przyziemiu. A dla samego placu w procedurze open callu wybierane będą czasowe aranżacje. Mieszkańcy Warszawy będą mogli przekonać się poprzez własne doświadczenie jak sprawdzają się nowe rozwiązania przestrzeni publicznych" - powiedziała.

Na piętrze pawilonu ma funkcjonować Centrum Informacji Gospodarczej prowadzone przez Biuro Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy. Ma ono stać się "wizytówką dynamicznie rozwijającego się obszaru metropolitarnego stolicy".

Reklama

Na parterze budynku ma działać oddział warszawski SARP. Zaplanowano tam przestrzeń do ekspozycji projektów architektonicznych i urbanistycznych. Prezentowane mają tam być wystawy, instalacje i makiety oraz działać kawiarnia i księgarnia. Pawilon z terenem placu przed nim mają "połączyć" otwierane ściany, co ma sezonowo zapewnić jedną wspólną przestrzeń dla mieszkańców.

Ważną częścią projektu otoczenia Zodiaka ma być posadzka, która według autorów ma stanowić "synonim białej kartki, na której mogą być prezentowane różne informacje". Plac ma zostać pokryty gładkimi, wielkoformatowymi płytami z białego granitu, a powierzchnia - powłoką hydrofobową, która umożliwi pisanie i rysowanie po niej grafitem. Nad głównym punktem placu umieszczona ma zostać kamera, która będzie transmitować odbywające się tam działania na specjalną stronę internetową.

Zaplanowano także zastosowanie wody w przestrzeni placu. Ma ona być rodzajem kurtyny z mgły wodnej, która będzie rozstępować się wyczuwając ruch przechodniów. Powrócić ma również zieleń w formie zimozielonych prostopadłościanów. Planowane jest także wybieranie ciekawych czasowych aranżacji placu związanych z kulturą, sztuką, działaniami społecznymi, ekologicznymi, nauką czy zajęciami z udziałem dzieci. Ma to być "nowe, innowacyjne spojrzenie na kształtowanie i działanie przestrzeni publicznej".

Pawilon Zodiak wraz z kompleksem Ściany Wschodniej to "dobro kultury współczesnej" uwzględnione w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy. Projekt "zachowuje kameralną skalę założenia, przywraca elementy wodne w postaci fontanny deszczownicowej, nawiązuje do ażurowych daszków poprzez sufit z siatki świateł - wszystko to w formie współczesnej interpretacji". (PAP)