Obecnie funkcję przewodniczącego KNF pełni jeszcze Andrzej Jakubiak, który piastował to stanowisko od 12 października 2011 r., więc jego pięcioletnia kadencja dobiega właśnie końca.

Ostatnio Chrzanowski zasiadał w RPP. Zrezygnował z członkostwa w Radzie - do której został wybrany przez Senat, jako kandydat PiS, w połowie stycznia 2016 r. - na początku września. Potem, w połowie września wycofał swój wniosek o rezygnację, a następnie złożył go ponownie. Ostatecznie Senat odwołał go ze stanowiska w czwartek 6 października. O rezygnacji z zasiadania w Radzie miały przesądzić sprawy osobiste. Chrzanowski zapewniał, że jego decyzja nie wynika z żadnego konfliktu ani niepokoju wokół RPP czy NBP.

"Złożyłem rezygnację. Nic złego się nie dzieje. Nie jest to związane z żadnym konfliktem, ani żadnymi niepokojami wokół RPP i NBP" - mówił. Podkreślał także, iż jego decyzja jest przemyślana i długo rozmawiał z prezesem NBP Adamem Glapińskim. "Wykazał pełne zrozumienie dla mojej decyzji" - powiedział Chrzanowski.

Komisja Nadzoru Finansowego została powołana na mocy ustawy w 2006 roku (czyli za poprzednich rządów PiS) z połączenia Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). W 2008 roku do KNF włączono też Komisję Nadzoru Bankowego, znajdującą się wcześniej w strukturach NBP.

Reklama

Za ponownym podporządkowaniem nadzoru bankowego NBP opowiada się prezes banku Adam Glapiński. Jak mówił w minioną środę, "umocnił się" w przekonaniu o konieczności podporządkowania nadzoru bankowego bankowi centralnemu. Dodał, że do rozstrzygnięcia pozostaje "formuła prawna" tego rozwiązania. "Chodzi o to, by nie było luki organizacyjnej i zapaści w jakości nadzoru" - dodał.

Nie odpowiedział na pytanie, czy chodziłoby o podporządkowanie bankowi centralnemu całej Komisji Nadzoru Finansowego, czy tylko pionu zajmującego się nadzorem bankowym. Powiedział jedynie, że będzie taka formuła prawna, by "to było przeprowadzone w możliwie najdoskonalszy sposób".

SYLWETKA MARKA CHRZANOWSKIEGO

Marek Chrzanowski jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 2006 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Zawodowo związany z SGH, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. Autor publikacji naukowych z zakresu finansów publicznych oraz polityki monetarnej.

W latach 2007-2016 kierował podyplomowymi studiami administrowania funduszami unijnymi. Od 2008 r. (dwie kadencje) jest członkiem Rady Naukowej Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W maju 2015 r. został redaktorem naczelnym półrocznika „Polityka Gospodarcza”. W latach 2009-2016 kierował pracami Instytutu Gospodarki Narodowej.

W październiku 2015 r. został koordynatorem sekcji „Gospodarka, praca, przedsiębiorczość” w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

13 stycznia 2016 r. Senat RP powołał dr. Marka Chrzanowskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej.

W związku ze zrzeczeniem się przez dr Marka Chrzanowskiego funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, Senat RP w dniu 6 X 2016 r. odwołał go z funkcji członka RPP.

Ma 35 lat.