Gowin od poniedziałku przebywa z wizytą w Chinach. W Pekinie wicepremier spotkał się m.in. z przedstawicielami rządu Chińskiej Republiki Ludowej i rektorami pekińskich uczelni wyższych. W czwartek przyleciał do Chengdu, w środkowej części kraju.

Na uroczystości otwarcia Centrum przemawiał do chińskich naukowców i studentów, a także Polaków, którzy studiują na tej uczelni. Podkreślił, że prowincja Syczuan jest dla Polski bardzo ważnym regionem, bo zaczyna się w niej Nowy Jedwabny Szlak, który zgodnie z planami władz Chin kończyć się będzie w Polsce.

„Od dzisiaj w Chengdu pojawia się kolejny znak naszej współpracy – Centrum Studiów nad Polską. Będzie to miejsce, gdzie młodzi ludzie, młodzi Chińczycy będą mogli poznawać Polskę, a w przyszłości uczyć się języka polskiego” – powiedział Gowin.

Zdaniem wicepremiera Polaków i Chińczyków mogą łączyć nie tylko nauka języków obcych, ale również kwestie gospodarcze. „Chiny mogą być dla Polski wzorem w zakresie rozwoju gospodarczego oraz innowacyjności, ale także Polska może zaoferować wiedzę i współpracę w zakresie badań naukowych i szkolnictwa wyższego" - mówił.

Reklama

Jarosław Gowin zaznaczył, że w Centrum będzie nie tylko nauczany język polski, ale będzie tam też można zdobyć specjalistyczną wiedzę w wielu obszarach dotyczących Polski i Europy Środkowo-Wschodniej.

„Jestem przekonany, że studia w Centrum Badań nad Polską otworzą przed wieloma chińskimi studentami drogę do międzynarodowej kariery, do tego, by rozwijać chińską gospodarką, naukę i kulturę we współpracy z Polską” – powiedział Gowin.

W Chinach spotkał się też z ministrem edukacji Chen Baoshengiem. „W trakcie spotkania z ministrem obie strony zadeklarowały działania na rzecz zwiększenia wymiany akademickiej. Mam nadzieję, że wielu studentów z Uniwersytetu Syczuańskiego będzie gościć na Uniwersytecie Warszawskim czy innych polskich uczelniach” – powiedział w czwartek. Dodał, że współpraca nie powinna ograniczać się tylko do wymiany studentów, ale powinna też dotyczyć wymiany kadr uczelni.

W ocenie polskiego MSZ, prowincja Syczuan stanowi dla Polski priorytet z uwagi na ogromny rynek (80 mln mieszkańców), mniejszą konkurencję ze strony innych państw UE, istniejące połączenie kolejowe z Łodzią, przychylność lokalnych władz, otwarcie niedawno Konsulatu Generalnego oraz chęć rozwoju kontaktów z Polską.

Uniwersytet Syczuański to jeden z elitarnych chińskich uniwersytetów, kształci ok. 70 tys. studentów. Obecnie obchodzi 120–lecie powstania.

Wicepremier Gowin w Chinach wcześniej wziął udział m.in. w spotkaniu ministrów edukacji i szkolnictwa wyższego UE i Chin oraz spotkaniu ministrów w formacie „16+1” (Chin i Europy Środkowo-Wschodniej). Odbył też spotkanie z wicepremier ChRL Liu Yandong, która powiedziała, że Chiny zamierzają przeznaczyć 20 mln dolarów na wspólny, polsko-chiński projekt badawczy. Odwiedził również Uniwersytet Tsinghua, jedną z najlepszych uczelni, która należy do Ligi C9 skupiającej dziewięć elitarnych chińskich uniwersytetów.

Z Chengdu Łukasz Osiński (PAP)