Koniec podatkowej suwerenności. Czy do takiej Unii Europejskiej chcieliśmy przystąpić?

28 października 2016, 08:58 | Aktualizacja: 28.10.2016, 08:58
Źródło:MAGAZYN DGP
Unia Europejska 2016. Na pomarańczowo kraje UE, które są członkami strefy euro. Na żółto kraje UE, które nie są członkami strefy euro

Unia Europejska 2016. Na pomarańczowo kraje UE, które są członkami strefy euro. Na żółto kraje UE, które nie są członkami strefy euroźródło: Inne

Coraz więcej niechęci budzą w państwach członkowskich plany Brukseli dotyczące ujednolicenia danin płaconych fiskusowi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (22)

  • Tomek(2016-10-28 09:25) Zgłoś naruszenie 651

    Reklam pojawia sie tyle, ze na komorce lub tablecie nie da sie Was czytac. Juz ktorys raz po otwarciu pierwszego artykulu rezygnuje...zrobcie cos..

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • pln(2016-10-28 09:23) Zgłoś naruszenie 3913

    Traktat Lizboński podpisał Lech Kaczyński a następnego dnia Jarek oznajmił Polakom, że to wielki sukces...

    Odpowiedz
  • jacezar(2016-10-28 09:25) Zgłoś naruszenie 2322

    Artykuł to owoc niezrozumienia tematu przez autora. Każde państwo może ustala PIT, CIT, VAT jak chce. Zwłaszcza PIT. A podatek handlowy jest nielegalny bo jest tak skonstruowany aby godził w konkretne branże, segmenty a nawet konkretne firmy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • XXX(2016-10-28 20:40) Zgłoś naruszenie 201

    SZWAJCARII NAM TREEBA

    Odpowiedz
  • abc(2016-10-28 10:11) Zgłoś naruszenie 1916

    Polska nie byłaby krajem z grupy "przegranych" przy wprowadzeniu jednolitej podstawy opodatkowania. Przegrany byłby fiskus, który nie mógłby dowolnie uznawać, co jest kosztem podatkowym, a co nie jest, skończyłyby się interpretacje i uznaniowość. Przegraliby doradcy podatkowi, kancelarie prawne, urzędnicy skarbówki. Wygrałby biznes, bo nie musiałby się zastanawiać, płacić za doradców, chodzić po sądach i płacić po latach podatków z odsetkami, bo skarbówka zmieniła zdanie. Wygraliby ludzie prowadzący działalności, bo prawo byłoby proste i łatwe w stosowaniu. Zniknęłaby znacząca część niepewności, spadłyby więc koszty, wzrosłaby konkurencyjność gospodarki. Skoro radzimy sobie z tak pogmatwanym, niejasnym i opresyjnym prawem, rozwijamy się szybciej niż Europa, to co by było, gdybyśmy mieli szanse konkurować na równych warunkach, bez kłód rzucanych pod nogi przez własne Państwo? Mogłoby początkowo spaść dochody budżetu, ale czy na pewno? Obecna nagonka na firmy niepłacące CIT-u wskazuje, że zarówno Polacy, jak i zagraniczne koncerny, jakoś sobie radzą, mimo wysiłków urzędników. Nie rozumiem, dlaczego z krajem utożsamia się budżet i fiskusa? Tworzą go przecież ludzie i ich działalność, firmy, w których pracują i które tworzą, organizacje do których należą. Stwierdzenie, że przegraną jest sytuacja, w której zyskuje większość, a tracą nieliczni dotychczas uprzywilejowani mętnym prawem, jest kuriozalne.

    Odpowiedz
  • jjk(2016-10-28 13:54) Zgłoś naruszenie 173

    "Dopóki przyjmowaliśmy z tych państw kapitał..." Wow! Czyzby to mialo sugerowac, ze robilismy im laske przyjmujac ich kapital? Trzeba bylo budowac polska gospodarke nieistniejacym polskim kapitalem...

    Odpowiedz
  • Wacio(2016-10-28 10:40) Zgłoś naruszenie 1648

    Tak, do takiej Unii chciałem przystąpić.

    Odpowiedz
  • aaa(2016-10-28 11:50) Zgłoś naruszenie 1456

    Oczywiscie ze nie do takiej Unii wstepowalismy. Mielismy przeciez dostawac tylko kase i nie dostosowywac sie do niczego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Daniel (2016-10-28 09:40) Zgłoś naruszenie 93

    Pogorszyliście jakość artykułów od tygodnia. 4 zdania i mapka... ktoś obciął wam budżet? Szkoda bo lubiłem was czytac

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Amator(2016-10-28 09:27) Zgłoś naruszenie 85

    No akurat wejście w życie CCCTB byłoby zbawieniem dla Polskich przedsiębiorców - niestety koszmarem administracji podatkowej i budżetu. Dlatego Polska nigdy się nie zgodzi na uchwalenia tej dyrektywy.

    Odpowiedz
  • Bonifacy(2016-10-28 15:28) Zgłoś naruszenie 691

    przecież rozwiązanie kwestii tzw. podatku handlowego jest proste jak budowa cepa. Otwartym pozostaje pytanie, czy rządzący mają jaja by proste rozwiązania wcielić w życie. Mianowicie. Likwidujemy podatek CIT i zastępujemy go podatek od przychodu (lub jak kto woli podatkiem obrotowym) w wysokości 5%. KE/UE i inne molochy mogą nas cmoknąć w pompkę. Płaci malutki, mały, średni, duży, większy i te molochy które obecnie nic nie płacą bo w koszty działalności swej blaszanej budy zwanej hipermarketem wrzucają sobie np. opłatę za używanie logo jakiejś kretyńskiej sieci handlowej itp. itd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Work Buy Consume Die(2016-10-28 13:20) Zgłoś naruszenie 38

    Panowie się naprodukowali tyle tekstu, ale nadaremno ;)

    Odpowiedz