"Ameryka wybrała, to jest dobra wiadomość, jesteśmy przekonani, że stosunki polsko-amerykańskie będą jeszcze lepsze niż były dotąd. Ameryka jest naszym najważniejszym partnerem politycznym i najważniejszym sojusznikiem" - powiedział Terlecki w środę na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak ocenił, wynik wyborów w USA to "dobry wybór dla Polski".

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) przekonywał, że Prawo i Sprawiedliwość szanuje wybór Amerykanów. "Polska - polskie władze - z każdym prezydentem USA będzie współpracować" - zadeklarował.

Przypomniał, że Trump był pierwszym kandydatem w wyborach prezydenckich od wielu lat, który spotkał się w czasie kampanii z Kongresem Polonii Amerykańskiej. "Donald Trump obiecał Polakom zniesienie wiz (...) oczekujemy spełnienia tej obietnicy. Jesteśmy przekonani, że nasze relacje w ramach NATO będą rozwijać się tak dobrze jak dotychczas" - podkreślił.

"Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z USA nie może być alternatywą dla naszych relacji w ramach UE" - powiedział Czarnecki.

Zdaniem europosła, Unia Europejska powinna ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi. "Taki sojusz transatlantycki jest bardzo potrzebny" - podkreślił.

Pytany o wypowiedzi Trumpa w kampanii o relacjach z Rosją i jego krytykę NATO, Czarnecki powiedział, że kontrkandydatka Trumpa w wyborach Hillary Clinton - w okresie gdy była sekretarzem stanu administracji amerykańskiej - była "twarzą resetu w relacjach Biały Dom-Kreml". "Clinton zrobiła reset. Na ołtarzu współpracy z Rosją poświęciła kraje naszego regionu, stałych sojuszników USA, także Polskę" - ocenił.