Według PGZ to pierwszy krok ku rewitalizacji krajowego przemysłu lotniczego.

List intencyjny w sprawie nowego samolotu podpisali przedstawiciele Instytutu Lotnictwa, PGZ i Agencji Rozwoju Przemysłu. Projekt będzie realizowany we współpracy z partnerami zagranicznymi. Projekt będzie realizowany pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jak informuje PGZ projekt ILX-34 tworzy możliwość rozwoju kompetencji polskich inżynierów, techników i innych specjalistów z branży lotniczej.

"Równo 100 lat po powstaniu polskiego przemysłu lotniczego podejmujemy wyzwanie jego odbudowy. Segment lotniczy ma dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej istotny wymiar biznesowy. Aktywnie pracujemy nad rozwijaniem naszych kompetencji w tym obszarze, dążąc do rozbudowy potencjału spółek, specjalizujących się w produkcji dla sektora lotniczego" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PGZ Jakub Skiba.

ILX-34 to innowacyjny, wielozadaniowy samolot turbośmigłowy nowej generacji. Kompozytowa struktura skrzydła i usterzeń oraz nowoczesny silnik turbinowy przełożą się na mniejsze zużycie paliwa oraz niższe bezpośrednie koszty operacyjne.

Samolot ma być przystosowany do wykonywania długotrwałych lotów patrolowych i mieć możliwość operowania z nieutwardzonych pasów startowych.

>>> Czytaj też: Emilewicz: Polski sektor kosmiczny jest jedną z najszybciej rozwijających się branż