GlobalWafers planuje zapłacić 125 euro za akcję, czyli 10 proc. więcej wynosiła cena na zamknięciu notowań Siltronicu w piątek. Według zarządu niemieckiej spółki oferta ta jest „atrakcyjna i odpowiednia”. Największy akcjonariusz Siltronicu, posiadający 30,8 proc. udziałów Wacker Chemie, zgodził się na ich sprzedaży po tej samej cenie.

Fuzja stworzyłaby wiodącego gracza w branży płytek półprzewodnikowych,” – można przeczytać w oświadczeniu Siltronicu. Umowa będzie zawierała wymóg utrzymania miejsc pracy w Niemczech do końca 2024 roku.

W poniedziałek po ogłoszeniu tej informacji poranne notowania akcji Siltronicu wzrosły aż o 12 proc., notując przy tej okazji najwyższy śróddzienny wzrost od marca. Wartość udziałów GlobalWafers na tajwańskiej giełdzie wzrosła o 9,8 proc. Połączone firmy będą największym na świecie producentem płytek krzemowych pod względem przychodów, z udziałem w rynku wynoszącym od 32 proc. do 35 proc., uważa Richard Hsia, analityk z Fubon Securities Investment Services Co..

„Transakcja może się nie powieść ze względu na przepisy antymonopolowe, ale jeśli fuzja zostanie zatwierdzona, będzie to korzystne dla akcjonariuszy GlobalWafers,” - dodał Hsia.

Reklama

Przejęcie Siltronicu przez GlobalWafers zakończyłoby proces pozbywania się udziałów przez Wacker Chemie. Domykana właśnie umowa jest największą w historii GlobalWafers i jedną z największych w branży chipów w tym roku. Najwyraźniej firmy niezależnie od pandemii planują swój rozwój biznesowy niezależnie od pandemii.

Siltronic z siedzibą w Monachium jest wiodącym producentem płytek krzemowych stosowanych w produktach takich jak smartfony, komputery, nawigacja i wyświetlacze cyfrowe. Firma, która ma zakłady produkcyjne i biura między innymi w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, osiągnęła globalne przychody w wysokości 1,3 miliarda euro w 2019 roku. Jej akcje są notowane przez niemiecki indeks MDAX.

Firma GlobalWafers, której większościowym właścicielem jest Sino-American Silicon Products Inc., odnotowała w 2019 roku przychody w wysokości około 58 miliardów dolarów tajwańskich (2 miliardy USD) i dochód operacyjny w wysokości 18 miliardów dolarów tajwańskich (ok. 630 milionów USD).

Siltronic i GlobalWafers najprawdopodobniej ogłoszą sfinalizowanie umowy w drugim tygodniu grudnia.