Jak wynika z opublikowanej w BIP GDOŚ decyzji, Generalny Dyrektor uchylił w całości decyzję RDOŚ o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą "Wydobycie węgla brunatnego za złoża Złoczew, oraz odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji tego przedsięwzięcia.

Decyzja jest ostateczna w administracyjnym toku instancji, przysługuje od niej pisemna skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni.

Do wydania koncesji na wydobycie niezbędna jest decyzja środowiskowa. Na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna 28 marca 2018 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową dla Złoczewa. Od decyzji odwołanie do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska złożyła organizacja ekologiczna Greenpeace.

Reklama

Jak stwierdził GDOŚ, w trakcie postępowania ustalono, że przedłożony przez inwestora raport nie pozwala na przeprowadzenie oceny oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko w zakresie wskazanym w odpowiednim artykule ustawy o ocenach oddziaływania na środowisko, i tym samym nie może stanowić podstawy do określenia środowiskowych uwarunkowań jego realizacji. Uzasadnia to uchylenie decyzji RDOŚ w Łodzi z 28 marca 2018 r. oraz odmowę określenia środowiskowych uwarunkowań - stwierdził Generalny Dyrektor.

Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego.

W czerwcu 2021 r. w planie sprawiedliwej transformacji woj. łódzkiego potwierdzono, że eksploatacja węgla ze złoża Złoczew byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji. Zgodnie z tymi planami zakończenie trwającej eksploatacji złóż w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski oświadczył wtedy, że "zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację". "Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu" - podkreślił.(PAP)

wkr/ pad/