– Za hasłem Forum stoi rozmowa o ludziach i z udziałem ludzi, którzy potrafią dostrzec wyzwania, szanse i zagrożenia. Nadszedł czas nowych liderów, będących ludźmi administracji publicznej, menedżerami w korporacjach, w Polsce, w krajach Zachodu czy w Stanach Zjednoczonych. A „razem” oznacza wewnątrz świata zachodniego – wyjaśniał Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Programowej i twórca Forum Ekonomicznego.
Jak wskazał w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, w tegorocznej edycji Forum chodzi m.in. o rozmowę o tym, co się stało obecnie największym – oprócz geopolityki – wyzwaniem dla świata zachodniego, czyli o sztucznej inteligencji. Temu zagadnieniu organizatorzy dedykowali istotną część programu.
W Karpaczu odbędzie się Forum AI organizowane przez Instytut Studiów Wschodnich razem z Ministerstwem Cyfryzacji i największymi uczelniami w Polsce. Jego uczestnicy skoncentrują się m.in. na zmianach, jakie zachodzą w społeczeństwie, usługach publicznych i sektorze komercyjnym za sprawą sztucznej inteligencji. Omówione zostaną również problemy i wyzwania, przed którymi stanie rynek w związku z fundamentalną zmianą technologiczną, jaką przyniesie wykorzystanie sztucznej inteligencji.
Inną kwestię, na której skoncentrują się goście Forum, jest konkurencyjność Unii Europejskiej w obliczu rewolucji AI.
Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego organizatorzy zaplanowali 6 sesji plenarnych i ok. 350 debat w ramach kilku ścieżek tematycznych. To m.in. Inwestycje, Zrównoważony Rozwój, Polityka Międzynarodowa i Bezpieczeństwo oraz Forum Regionów.
W Karpaczu zostanie zaprezentowany również „Raport SGH i Forum Ekonomicznego 2024”, czyli opracowanie naukowe o stanie gospodarki w Polsce oraz krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Publikacja opracowana przez ekspertów wiodącej uczelni w kraju – Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – opisuje bieżące trendy i zjawiska społeczno-ekonomiczne, umożliwiając liderom różnych obszarów podejmowanie najważniejszych decyzji. Siódma edycja raportu składa się z 12 rozdziałów i porusza m.in. zagadnienia takie jak: trajektorie rozwojowe krajów Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2004–2023, luka czynszowa a jakość życia gospodarstw domowych w Europie Środkowo-Wschodniej, wpływ reform podatkowych na dochody jednostek samorządu terytorialnego w państwach EŚW w kontekście ich możliwości oddziaływania na rozwój społeczno-gospodarczy w regionie, koniunktura gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej oraz wpływ czynników demograficznych i społeczno-ekonomicznych na zdrowie w kontekście funkcjonowania rynku pracy.
Stałym elementem Forum Ekonomicznego są nagrody przyznawane przez Radę Programową Forum wybitnym postaciom oraz kluczowych firmom i organizacjom w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku i Organizacja Pozarządowa Roku. Przyznawana jest też Nagroda Specjalna. Tegorocznych laureatów poznamy już w przyszłym tygodniu w Karpaczu.
DO