- Jeśli myślimy o transformacji cyfrowej i technice informatycznej, to ta technologia była najważniejszą w ciągu ostatnich 60 lat. Całkowicie zmieniła sposób, w jaki żyjemy, pomagając nam żyć lepiej i dłużej oraz tworzyć wartość dla wszystkich, nie ma wątpliwości - zauważył dr Curioni.

- Jednak gdy próbujemy zastosować dotychczasową technologię do niektórych podstawowych problemów, z którymi boryka się międzynarodowa społeczność, choćby kwestie energii, pandemia, braku żywności, to okazuje się, że technologia ta jest mocno ograniczona. Zbiory danych są zbyt duże, aby móc poradzić sobie z rozwiązaniem wspominanych przeze mnie problemów za pomocą dostępnych narzędzi - dodał ekspert.

Tymczasem od kilku lat wraz z technologią kwantową, wprowadzony zostaje zupełnie inny sposób wykonywania obliczeń. - Jest to pierwszy raz w historii informatyki od 60 lat, kiedy technologia się rozszerza, a informatyka kwantowa ze względu na swoją naturę pozwala nam uprościć niektóre z tych trudnych problemów, o których wspomniałem - zaznaczył Curioni.

Zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy.

Reklama