“Patrząc na to, w jaki sposób zachowują się nasi klienci i w jaki sposób pandemia wpłynęła na ich wyniki finansowe podjęliśmy decyzję o zwiększeniu dostępności kredytów hipotecznych” - powiedział Mazur.

“Chcemy zwiększyć dostępność poprzez powiększenie parametru LTV do 90 proc., który pozwala większej grupie osób, które chciałyby zakupić nieruchomość, na tego typu decyzje” - dodał.

Zwiększenie parametru LTV do 90 proc. z obowiązujących obecnie 80 proc. oznacza, że klienci aby otrzymać kredyt hipoteczny będą musieli dysponować 10 proc. wkładem własnym, a nie jak obecnie 20 proc. wkładem.

“W przypadku PKO BP mamy pewną przewagę nad konkurencją z tego względu, że jesteśmy największym bankiem i mamy największe udziały rynkowe zarówno w biznesie korporacyjnym i biznesie detalicznym. Mamy więc o wiele więcej informacji, które możemy przetwarzać i analizować” - wyjaśnia Mazur.

Reklama

“Od kiedy pandemia się rozpoczęła obserwowaliśmy zachowanie naszych modeli w ocenie ryzyka kredytowego, co dało nam czas na pewne przebudowanie i myślę, że w tej chwili jesteśmy dobrze przygotowani, żeby w nowych warunkach udzielać tych kredytów” - dodał.

Według Mazura ważniejszy z punktu widzenia ryzyka jest sam profil klienta niż parametr LTV.

“Przy pomocy analityki danych jesteśmy w stanie dobrze ten profil ryzyka rozpoznać i dzięki temu możemy poluzować trochę LTV, ponieważ mamy dobrą informację na temat klientów i ich profilu ryzyka. Potrafimy dobrze ocenić ryzyko klientów” - powiedział wiceprezes.