Powodem wyprzedaży papierów drugiego największego banku Szwajcarii była informacja ze strony Saudi National Bank, że instytucja ta nie zwiększy swoich udziałów w Credit Suisse (CS) i tym samym nie wesprze finansowo CS. W efekcie akcje banku zaczęły gwałtowanie tracić na wartości, co wywołało panikę na rynku i przeniosło się na notowania europejskich banków.

Możliwe formy pomocy

Obecnie – jak wynika z wiedzy informatorów agencji Bloomberg – toczą się rozmowy pomiędzy władzami Szwajcarii a Credit Suisse Group AG na temat możliwych form pomocy dla banku. W grę mają wchodzić różne opcje, począwszy od publicznego oświadczenia o wsparciu dla banku, a skończywszy na zapewnieniu tej instytucji płynności finansowej – donoszą informatorzy. Według nich wśród rozważanych pomysłów pomocy jest również wyodrębnienie szwajcarskiej jednostki i współpraca z konkurencyjnym bankiem UBS. Nie wiadomo, jakie opcje pomocy zostaną zastosowane.

Choć o różnych scenariuszach dyskutowano już od dawna, to sprawa stała się pilna po środowym zjeździe wartości akcji Credit Suisse oraz po tym, jak koszt ubezpieczenia długu banku osiągnął poziomy kryzysowe.

Gigant bankowy miał poprosić Szwajcarski Bank Centralny (SNB) oraz urząd regulacyjny Finma o wyrażenie publicznych deklaracji poparcia. Takie oświadczenie może nadejść jeszcze w środę.

Rzecznicy prasowi Credit Suisse, UBS oraz Szwajcarskiego Banku Narodowego odmówili komentarza. Podobnie jak szwajcarskie ministerstwo finansów.

Albo więcej kapitału, albo rozpad

Koszty finansowania Credit Suisse stały się tak wysokie, że bank albo potrzebuje powiększyć kapitał, albo stanąć w obliczu rozpadu – uważa Johann Scholtz, analityk z Morningstar.

„Spodziewamy się, że strata w 2023 roku wzrośnie do takiego poziomu, że adekwatność kapitałowa może być zagrożona” – napisał w notatce Scholtz.

„Credit Suisse ma wystarczającą płynność, aby poradzić sobie z odpływem depozytów oraz powinien być w stanie pozyskać awaryjną płynność od Szwajcarskiego Banku Narodowego poprzez pożyczenie pod zastaw jego portfela obligacji” – wyjaśnił analityk. I dodał: „Nie rozwiązuje to jednak problemu rentowności, ani nie rozwiązuje to problemów kapitałowych”.

Drugi największy bank Szwajcarii

Credit Suisse to drugi największy pożyczkodawca w Szwajcarii. Jego korzenie sięgają 1856 roku. Bank od wielu lat jest nękany serią afer, skandali, wymiany kierownictwa oraz problemów prawnych. Ubiegłoroczna strata banku wysokości 7,3 mld franków stopiła zyski osiągane przez bank w poprzednich dekadach. Zmiana strategii działania jak dotąd nie przyniosła pożądanych rezultatów i nie zapobiegła odpływowi klientów. W ciągu ostatnich trzech miesięcy 2022 roku klienci wycofali z banku aktywa o wartości ponad 100 mld dol.