PGNiG: Oczekujemy partnerskich zasad współpracy w kontaktach z GazpromemWarszawa, 20.09.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) nie jest przeciwne współpracy z Gazpromem, jednak pod warunkiem zachowania partnerskich zasad współpracy i pewności dostaw, poinformował wiceprezes Łukasz Kroplewski. W dalszej perspektywie przewagę nad długoterminowymi kontraktami zyskują umowy krótkoterminowe.

"Liczymy na racjonalność w biznesie, na zdrowe zasady partnerskie, na pewność dostaw. Jeżeli Rosjanie będą poważnym partnerem, nie jesteśmy przeciwni [współpracy]" - powiedział Kroplewski dziennikarzom w kuluarach konferencji "Nafta-Gaz-Chemia 2017".

Podczas panelu Kroplewski powiedział, że Gazprom traktuje polskiego partnera o "30-40% gorzej" niż partnerów zachodnich. Później wyjaśnił jednak, że odnosi się to do "historycznej współpracy" i nie dotyczy tylko cen.

"Długoterminowe kontrakty w chwili obecnej nie mają racji bytu. Wchodzi się w kontrakty krótkoterminowe czy spoty. Możliwości na rynku są ogromne, zwłaszcza jeżeli chodzi o obszar LNG" - dodał wiceprezes.

Podkreślił, że obecnie działania spółki, mające na celu dywersyfikację źródeł dostaw, stawiają ja na zupełnie innej pozycji w stosunku do kontrahenta.

"Wiemy, że Rosjanie szanują tylko silnych. My silni jesteśmy. Nie będzie zgody PGNiG na wpłynięcie przez Nord Stream II niemalże 100 mld m3 gazu, bo wtedy moglibyśmy zapomnieć o jakiejkolwiek niezależności energetycznej w kontekście gazu, jeżeli chodzi o tę część Europy" – powiedział Kroplewski.

Na początku września prezes PGNiG Piotr Woźniak mówił, że w średnim i długim terminie spółka chce pozyskiwać gaz wyłącznie spoza Rosji. Z kolei pełnomocnik rządu ds. kluczowej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski informował, że Polska nie będzie po 2022 sprowadzać gazu z Rosji w formule, jaka jest wykorzystywana obecnie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)