Jak podała PGE, porozumienie, mające niewiążący charakter, będzie podstawą dalszych negocjacji pomiędzy polską spółką a Oerstedem. Mają one doprowadzić do uzgodnienia szczegółowej dokumentacji transakcyjnej, zawierającej m.in. zakres współpracy przy realizacji projektów na etapie budowy, eksploatacji i utrzymania farm wiatrowych Baltica 3 i Baltica 2, czy ramy transakcji sprzedaży 50 proc. udziałów w dwóch spółkach: Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 (EWB3) oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 (EWB2).

Przebieg i czas trwania będzie zarazem uzależniony od procesu tworzenia ram prawnych dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce - zaznaczyła PGE.

Projekt EWB3 ma już z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę przyłączeniową na moc nieco ponad 1 GW. EWB2 ma warunki przyłączenia na 1,5 GW.

W grudniu spółka PGE Baltica zaprosiła do rozmów potencjalnych partnerów biznesowych. W październiku 2019 r. zarząd PGE podjął decyzję o rozpoczęciu rozmów z jednym podmiotem – Oerstedem.

Reklama

Oersted (dawniej DONG) to największy na świecie developer w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, w 50,1 proc. państwowy. Firma jest właścicielem lub współwłaścicielem farm i projektów w Danii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, w USA oraz na Tajwanie. Oersted zapowiada, że w 2020 r. jego morskie farmy na całym świecie będą miały w sumie moc niemal 7,5 GW.

>>> Czytaj też: Naimski: OZE to za mało. Musimy ukończyć budowę elektrowni jądrowych do 2043 r.