Wsparcie będzie miało formę bezpośredniej dotacji w wysokości 23 mln euro i będzie finansowane z funduszy strukturalnych UE zarządzanych przez Polskę.

"Inwestycja pozwoli na poprawę efektywności energetycznej poprzez wprowadzenie produkcji ciepła w połączeniu z produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w postaci biomasy" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z założeniami ma to doprowadzić do zmniejszenia emisji CO2 nawet o około 214, 6 tys. ton rocznie.

Komisja oceniła środek zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, w szczególności z 2014 r. Stwierdziła, że jest konieczny, ponieważ wspierany projekt nie zostałby zrealizowany bez wsparcia publicznego i proporcjonalny, ponieważ projekt przyniesie rozsądną stopę zwrotu. Komisja stwierdziła również, że wykorzystanie biomasy będzie zgodne z wymogami dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED II) dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Reklama

Na tej podstawie Komisja stwierdziła, że środek będzie wspierał kluczowe cele strategiczne UE, w szczególności poprawę efektywności energetycznej poprzez kogenerację opartą na źródłach odnawialnych, bez nadmiernego zakłócania konkurencji, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.