Szybki rozwój OZE i negatywne nastroje społeczne w stosunku do energii jądrowej wywołane katastrofami, takimi jak Czarnobyl czy Fukushima, zamieniają postrzeganie energii jądrowej jako istotnego źródła energii na świecie. Energetyka jądrowa doświadcza powolnego spadku udziałów ze szczytowych 17,5 proc. w globalnym wytwarzaniu energii elektrycznej w 1996 r. do zaledwie 10,1 proc. w 2020 r.

Dzieje się tak, ponieważ więcej krajów wstrzymuje lub rezygnuje ze swoich strategii energetyki jądrowej niż je rozszerza.

Reklama

Najszybciej rozwijający się program energetyki jądrowej na świecie jest również jednym z najmłodszych. Chiny wykorzystują energię jądrową od początku lat 90. XX wieku i obecnie posiadają 52 reaktory jądrowe, z których 39 zostały dołączone do sieci w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Tymczasem Stany Zjednoczone pozostają największą twierdzą energii jądrowej na świecie, z 93 działającymi reaktorami w lipcu 2021 r. - to o 11 mniej niż w 2011 r.

Kraje z największą liczbą elektrowni jądrowych / statista.com

Według raportu, obecnie 33 kraje posiadają reaktory jądrowe, ale tylko 14 jest wymienionych jako państwa, które nadal aktywnie wdrażają tę technologię.

Dotychczas tylko trzy kraje, które miały w przeszłości programy energetyki jądrowej, wyłączyły wszystkie reaktory – Włochy w 1987 roku, Kazachstan w 1998 roku i Litwa w 2009 roku.

Natomiast większość obecnie działających reaktorów jądrowych na świecie jest już bardzo stara. W rzeczywistości średni wiek reaktorów w eksploatacji jest wyższy niż średni wiek reaktorów na emeryturze w momencie ich wyłączenia. Obecnie 4 na 5 działających reaktorów jądrowych ma więcej niż 20 lat.

Nuklearne ambicje Chin

Jeśli chodzi o place budowy elektrowni jądrowych na całym świecie, w ciągu ostatniej dekady żadne państwo nie może konkurować z Chinami.

Według Światowego Stowarzyszenia Jądrowego większość reaktorów budowanych w 2013 r. znajduje się w Azji, gdzie szybki wzrost gospodarczy napędza popyt na energię elektryczną. Jest to szczególnie widoczne w Chinach i Indiach, gdzie w budowie jest odpowiednio 28 i 7 reaktorów. W Chinach dostarczą one 27 790 MWe (netto), podczas gdy 7 w Indiach wygeneruje 4824 MWe (netto) energii elektrycznej.

Elektrownie jądrowe w budowie w 2013 r. / statista.com

1 lipca 2015 r. w Chinach budowano 24 nowe reaktory jądrowe, a kolejnych 27 już działało. Na drugim miejscu znajduje się Rosja, która buduje 8 nowych reaktorów, podczas gdy Indie zamykają pierwszą trójkę z 6 nowymi reaktorami. Stany Zjednoczone mają w budowie 5 reaktorów, z których 99 działa - według raportu World Nuclear Industry Status Report 2015.

Reaktory jądrowe w budowie / statista.com