Gazowy blok mam mieć moc rzędu 750 MW. Będzie stabilnym i nowoczesnym źródłem energii elektrycznej pochodzącej z gazu ziemnego, umożliwiającym bilansowanie energii ze źródeł odnawialnych - zaznaczyła Energa.

"Inwestycje, które realizujemy, są odpowiedzią na wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski. W perspektywie stale rosnącego zapotrzebowania na stabilne dostawy energii elektrycznej, kontynuujemy projekt budowy dużego, elastycznego bloku gazowo-parowego w Ostrołęce" podkreśliła prezes Energi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, cytowana w komunikacie spółki. Jak dodała, wspólnie z innymi inwestycjami niskoemisyjnymi Grupy Orlen blok pozwoli na bilansowanie krajowego systemu elektroenergetycznego do momentu, w którym osiągnięty zostanie docelowy miks energetyczny złożony z zeroemisyjnych źródeł odnawialnych i elektrowni jądrowych.

Jak przypomniała należąca do PKN Orlen Energa, prace projektowe oraz działania zabezpieczające zakup głównych komponentów, niezbędnych do budowy bloku trwają od zeszłego roku. Blok CCGT w Ostrołęce będzie jednostką jednowałową: z jedną turbiną gazową, kotłem odzyskowym, turbozespołem parowym kondensacyjnym i chłodnią wentylatorową mokrą. Realizacja projektu odbędzie się w formule brown field – z maksymalnym wykorzystaniem infrastruktury budowlanej przygotowanej wcześniej dla projektu węglowego i w formule EPC - "pod klucz".

Kontrakt na budowę bloku gazowego o mocy 745 MW podpisany przez Energę z GE ma wartość 2,5 mld zł.

Reklama