Budowa prototypowej ciepłowni przyszłości ma służyć udowodnieniu hipotezy badawczej, że da się zbudować opłacalny rynkowo system ciepłowniczy, który niemal w całości (co najmniej w 80 proc.) dostarczać będzie ciepło ze źródeł odnawialnych. Cena tak wyprodukowanego ciepła ma być akceptowalna dla odbiorcy - podało NCBR. Przedsięwzięcie ma być gotowe przed końcem 2023 roku.

"Istniejące systemy ciepłownicze mogą być tak modernizowane, aby pozwolić ich właścicielom +uodpornić się+ na zmiany przepisów prawnych oraz perturbacje, jakie rynki przechodzą z powodu innych okoliczności, w szczególności skutkujących wzrostem cen paliw, dostaw i usług. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa" - powiedział cytowany w komunikacie p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Remigiusz Kopoczek. Zaznaczył, że w ciepłowni przyszłości będą się splatały "pomysły polskich przedsiębiorców i naukowców".

W poniedziałek NCBR poinformowało, że ciepłownię przyszłości będzie budowało przedsiębiorstwo Euros Energy. Koncepcja przedstawiona przez ten podmiot zakłada wykorzystanie pomp ciepła oraz trójstopniowe magazynowanie ciepła; mają powstać m.in. dwa magazyny sezonowe ładowane latem energią w 100 proc. OZE. Firma zapowiedziała pełne odejście od spalania paliw kopalnych i biomasy, "a nie proste przestawienie ciepłowni z węgla na gaz ziemny".

Zarówno NCBR, jak i Euros Energy liczą, że polskie samorządy zainteresują się technologią ciepłowni przyszłości i przetransferują te rozwiązania do siebie. "Dzięki maksymalnemu lokalnemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii mamy system niemal zeroemisyjny (90 proc. OZE w bilansie) i stabilność cen ciepła dla odbiorcy końcowego" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor ds. projektów badawczych w Euros Energy dr Kamil Kwiatkowski.

Reklama

Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest jedną z inicjatyw NCBR wspierających realizację strategii Europejskiego Zielonego Ładu. W ramach tej transformacji opracowane zostaną również: elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym, budynki efektywnie energetycznie i procesowo, nowoczesne oczyszczalnie ścieków, innowacyjne biogazownie, magazyny energii elektrycznej oraz ciepła i chłodu, wentylacja dla szkół i domów oraz technologie domowej retencji.

Przedsięwzięcie „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska