Przemawiając w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu, Edri wyraził nadzieję, że "zademonstrowane +Porozumieniami Abrahamowymi+ nowe podejście do relacji w regionie doprowadzi do rozpoczęcia znaczących rozmów, w tym na forum nuklearnym". "Zaawansowane technologie Izraela wyposażają nas w wiedzę i zdolności, którymi jesteśmy gotowi się podzielić, oczywiście przy pośrednictwie MAEA" - dodał Edri, cytowany przez dziennik "Jerusalem Post".

Terminem "Porozumień Abrahamowych" określa się traktaty podpisane przez Izrael z ZEA i Bahrajnem, będące pierwszymi przykładami normalizacji stosunków Tel Awiwu z państwami arabskimi od czasu traktatu pokojowego pomiędzy Jordanią i Izraelem z 1994 r.

"Za destabilizację regionu odpowiada przede wszystkim jedno państwo - Iran. To jasne, że Teheran rozwija wojskowy program nuklearny zmierzający do produkcji broni atomowej" - wskazał Edri. "Rozmowa o bezpieczeństwie nuklearnym jest szczególnie ważna dziś, w obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Zagrożenie nuklearne nie zna granic" - dodał Izraelczyk.

Najważniejszy obiekt nuklearny Izraela znajduje się w położonej na południu kraju Dimonie. Według źródeł zagranicznych Izrael może posiadać od 80 do kilkuset głowic jądrowych - podał "Jerusalem Post". (PAP)

Reklama