Największy eksporter ropy naftowej poszukuje alternatywnych sposobów na zagospodarowanie swojej ropy naftowej, ponieważ rozwinięte gospodarki świata rezygnują z wykorzystywania paliw kopalnych. Aramco chce zwiększyć wartość swojej sprzedaży, wykorzystując ropę do produkcji plastiku, bez którego współczesny przemysł motoryzacyjny, informatyczny czy telefonia komórkowa nie jest w stanie się już obejść.

Fabryka będzie zlokalizowana obok kompleksu rafineryjnego Satorp w Jubail na wybrzeżu Zatoki Perskiej. Zakład, wstępnie określany nazwą Amiral, będzie obejmował wytwórnię etylenu o mocy 1,65 miliona ton i ma rozpocząć działalność w 2027 roku, czytamy w oświadczeniu obu koncernów. Aramco i Total zainwestują w projekt łącznie około 4 miliardów dolarów. Prace budowlane ruszą w 2023 roku. Docelowo w zakładzie będzie przerabiane około 4 milionów baryłek ropy dziennie.

„Naszym celem jest rozszerzenie łańcucha wartości poprzez produkcję zaawansowanych produktów chemicznych wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej, przyspieszając postęp przemysłowy w królestwie” – poinformował w oświadczeniu dyrektor generalny Aramco Amin Nasser.