Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 77,60 USD, wyżej o 0,71 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na IV wyceniana jest po 84,01 USD za baryłkę, w górę o 0,67 proc.

W Chinach podano w środę pozytywne dane z tamtejszej gospodarki, które wskazują na mocne ożywienie działalności przetwórczej po usunięciu ograniczeń covidowych.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w lutym wyniósł 52,6 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 50,6 pkt.

Reklama

Z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics wynika z kolei, że PMI w przemyśle wyniósł w lutym 51,6 pkt. wobec 49,2 pkt. na koniec stycznia. Tu analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 50,7 pkt.

"Ceny ropy mają wsparcie, dzięki oznakom odbicia w gospodarce największego na świecie importera tego surowca" - mówi Ravindra Rao, szef działu badań rynków towarowych w Kotak Securities Ltd.

"Oczekuje się, że zużycie ropy w Chinach osiągnie poziom sprzed pandemii i może przyczynić się do zwiększenia globalnego popytu na ropę w tym roku" - dodaje.

Tymczasem zapasy ropy w USA są coraz wyższe, co sygnalizuje spadek zapotrzebowania na ten surowiec.

Z najnowszego raportu branżowego Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) wynika, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 6,2 mln baryłek.

Zapasy benzyny spadły o 1,77 mln baryłek, a rezerwy paliw destylowanych zmniejszyły się o 341 tys. baryłek.

W środę po 16.30 oficjalne dane o amerykańskich zapasach ropy i je produktów poda, jak co tydzień, Departament Energii (DoE).