Działanie B2.2.2. Instalacje OZE realizowane przez społeczności energetyczne ma ruszyć w drugim kwartale tego roku. Najpierw zaplanowano nabór wniosków na działania przedinwestycyjne, w drugiej połowie roku – na inwestycje. Program jest ukierunkowany szczególnie na samorządy. W sumie do rozdysponowania w formie dotacji w KPO na ten cel przeznaczono 428 mln zł. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które zarządza programem, planuje zwiększyć pulę dostępnych środków.

Początkowo założono, że wsparcie otrzyma 139 projektów na etapie przedinwestycyjnym i 10 w części inwestycyjnej. MRiT chce dodatkowo wykorzystać pieniądze z RePower EU i zwiększyć liczbę projektów – do ok. 200 przedinwestycyjnych i 20 inwestycyjnych.

– W ramach działania B 2.2.2 chcemy wspierać projekty inwestycyjne, które będą stanowić́ modelowe, pilotażowe rozwiązania, gotowe do zastosowania także w innych społecznościach energetycznych. Przy czym nie zależy nam tak bardzo na finansowaniu inwestycji, które i tak mogą dostać finansowanie bankowe, jak np. w źródła OZE, ale bardziej na sfinansowaniu tych przedsięwzięć, których banki nie mają teraz w swojej strategii kredytowania. Mówimy na przykład o systemach zarządzania energią, bilansowaniu, sieciach energetycznych, magazynach energii, ale też o wirtualnych prosumentach. Mają to być także demonstratory dla instytucji finansowych – mówi w rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Nabór wniosków będzie konkursowy i ostatecznie zdecyduje jakość projektów. Warto pamiętać, że muszą one być zrealizowane do połowy 2026 roku, więc czasu na realizację projektów jest bardzo mało.

Reklama

Samorządy i firmy doradcze czekają już w blokach startowych z gotowymi projektami. Firma Doeko Group, która jest koordynatorem klastrów energii i pozyskuje fundusze dla samorządów, zapowiada złożenie około 100 wniosków o wartości inwestycyjnej pond 300 mln złotych. – Dziś współpracujemy z ponad 400 samorządami, tworzącymi łącznie 74 klastry i jesteśmy w trakcie prac nad porozumieniami na nawiązanie kolejnych, które powinny zrealizować się w do końca kwietnia tego roku. Prowadzimy rozmowy z ponad setką innych samorządów. Widzimy ogromne zainteresowanie rozwiązaniami, które podnoszą bezpieczeństwo energetyczne i samowystarczalność w zakresie energii – mówi Szymon Kozak, prezes Doeko Group.

Na jakim etapie są przyjmowane wnioski? Na jakie zmiany prawne czekają klastry? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

autor: Magdalena Skłodowska