Jak pokazują dane Departamentu Energii USA, największy udział (wynoszący około 15 procent) w pozyskiwaniu całego eksportowanego LNG z USA miała Francja.

Dwucyfrowe wartości odnotowały także Wielka Brytania i Hiszpania. Na Wyspy Brytyjskie przypadło 12 proc. amerykańskiego eksportu LNG, a na półwysep Iberyjski 11 proc.

Kraje europejskie łącznie otrzymały około 69 procent całego LNG wyeksportowanego przez Stany Zjednoczone drogą morską w 2022 r.

Reklama

Polska wśród największych odbiorców LNG z USA

Na liście największych odbiorców LNG ze Stanów Zjednoczonych Polska znalazła się na siódmym miejscu - nasz udział stanowił 3,3 proc. Polska sprowadziła o 126 proc. surowca więcej niż w poprzednim roku.

Zwiększenie dostaw LNG do Europy odbyło się kosztem innych partnerów, ponieważ wolumen eksportowanego LNG rósł w latach 2021–2022 w wolniejszym tempie niż w latach poprzednich i wyniósł około 3,9 biliona metrów sześciennych w 2022 roku w porównaniu z 3,6 biliona metrów sześciennych w roku poprzednim.

Na przykład Indie i Korea Południowa otrzymały odpowiednio o 38 i 35 procent mniej LNG niż w 2021 roku.

ikona lupy />
Kraje z największym udziałem w eksporcie USA gazu LNG w 2022 r. / statista.com

Co dalej z amerykańskim eksportem LNG

Pod koniec stycznia prezydent Joe Biden wstrzymał wszelkie zatwierdzanie nowych planów eksportu LNG z USA w związku z nasilonymi protestami działaczy klimatycznych.

Decyzja administracji Bidena o wstrzymaniu rozmów w sprawie niezatwierdzonych obecnie lub przyszłych wniosków o eksport LNG wywołała gniew opozycji, która twierdziła, że decyzja ta może wysłać mieszane sygnały do sojuszników Stanów Zjednoczonych w Europie zależnych od tego eksportu.