Wzrost zapotrzebowania na energię
Wykorzystanie energii elektrycznej na świecie ma wzrosnąć do 2050 roku nawet o 75 procent – wynika z szacunków amerykańskiego Departamentu Energii. Ambicje wielkich spółek technologicznych w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji będą odpowiadały za znaczną część wspomnianego wzrostu.
Spółki takie jak Microsoft, Amazon, Google czy Meta mają już świadomość, że ich plany rozwojowe stoją w sprzeczności z planami zrównoważonego rozwoju. W ostatniej dekadzie mocno stawiały na energetykę odnawialną, ale rosnące wymagania sprawiają, że w swoim miksie energetycznym potrzebują komponentu, który będzie czynnikiem stabilizującym i zapewniającym nieprzerwany i stały dostęp do prądu.
Inwestycje big techów w energetykę jądrową
Wszystkie wymienione powyżej big techy badają albo rozwijają projekty z obszaru energetyki jądrowej. Wiele wskazuje na to, że wyznaczą one trend dla całej branży.
„Widzimy, że energia jądrowa ma wiele zalet” - powiedział Michael Terrell, starszy dyrektor ds. energii i klimatu w Google. „To bezemisyjne źródło energii elektrycznej. To źródło energii elektrycznej, które jest nieustannie dostępne. I zapewnia ogromną biznesową przewagę”.
Przykładem inwestycji big techów w atom jest zapowiedziany w grudniu przez Metę projekt. Ogłosiła ona przetarg na budowę od 1 do 4 GW nowych mocy jądrowych w Stanach Zjednoczonych. Mają być one dostępne na początku następnej dekady.
Era „nuklearnego odrodzenia”
Zdaniem wielu ekspertów wchodzimy w erę „nuklearnego odrodzenia” po wielu latach kryzysu tego podsektora energetycznego – czytamy dalej w CNBC. Był okres, że atom został spisany na straty ze względu na powszechne obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz problemów z działaniem elektrowni atomowych. Były one potęgowane przez dezinformację i negatywne narracje, które potęgowały społeczne obawy. Obserwujemy jednakże renesans energetyki jądrowej, a w wielu krajach które odchodziły od atomu (jak Niemcy czy Japonia), mówi się o ponownym tworzeniu i przywracaniu mocy pochodzących z bloków elektrowni jądrowych.