Obecnie największym producentem energii z atomu są Stany Zjednoczone. Łączna moc energii jądrowej w USA jest na poziomie 102 GW. Druga na liście jest Francja, której elektrownie mają łączną moc 64 GW. Na trzecim miejscu znalazły się Chiny z mocą jądrową 58 GW. Kolejne miejsca zajmują Rosja (29 GW), Korea Południowa (27 GW) i Kanada (15 GW).
Nuklearna ofensywa Chin
Jednak wkrótce może nastąpić zmiana na miejscu lidera, ponieważ Chiny mają w budowie najwięcej elektrowni jądrowe ze wszystkich państw na świecie. W Państwie Środka w fazie rozwoju są 104 reaktory w 22 elektrowniach jądrowych. Ukończenie tych wszystkich inwestycji zwiększy moc chińskich elektrowni o 118 GW mocy, co oznacza, że łączna moc jądrowa w Chinach wzrośnie do 176 GW.
Po chińskiej ofensywie Stany Zjednoczone pozostaną na wysokim drugim miejscu. USA planują zbudować tylko dodatkowe 7 GW mocy.
Nowe zestawienie, jeśli przyszłe elektrownie jądrowe zostaną ukończone, ma wyglądać następująco: Chiny, USA, Francja, Rosja i Indie.
Istnieją jednak plan wycofania z eksploatacji reaktorów, których wykres ststisty nie odzwierciedla. Przykładowo w USA elektrownia jądrowa Diablo Canyon ma wycofać swoje dwa reaktory w 2030 r., podczas gdy reaktory elektrowni jądrowej Salem mają licencję na pracę do 2036 i 2040 r. Łącznie wyłączenie tych czterech reaktorów spowoduje szacowaną stratę 5 GW.
Rosja planuje wycofać pięć reaktorów (łącznie -4 GW), a Ukraina jeden reaktor (-1 GW).
Nowe reaktory w przygotowaniu
Po Chinach Indie są krajem z najbardziej imponującymi planami rozbudowy floty elektrowni jądrowych. W Indiach ma powstać 31 reaktorów w 9 elektrowniach o łącznej mocy 32 GW mocy. Inne kraje zobowiązujące się do budowy większej liczby to Rosja (21 GW), Wielka Brytania (15 GW), Rumunia (15 GW) i i Turcja (15 GW), która obecnie nie ma żadnej elektrowni. Polska, która także nie ma jeszcze energii jądrowej, zamierza zbudować elektrownie o mocy 14 GW.
Tymczasem Francja, główny producent energii jądrowej w Europie, zwiększy moc o 12 GW, a Stany Zjednoczone i Iran spodziewają się zwiększyć swoją moc o 7 GW każde.
Jest jeszcze lista państw, poza wcześniej wspomnianą Turcją i Polską, które nie dysponują obecnie energią jądrową, ale planują budowę reaktorów: Egipt (5 GW), Indonezja (4 GW), Kenia (4 GW), Kazachstan (3 GW), Bangladesz (2 GW), Uzbekistan (2 GW) i Filipiny (0,04 GW).