Porozumienie z Kanadyjczykami
OSGE wyjaśnił, że porozumienie otwiera kanadyjskiej firmie drogę do świadczenia na rzecz spółki szeregu usług niezbędnych do wdrożenia, a następnie bezpiecznej eksploatacji w Polsce małych modułowych reaktorów jądrowych BWRX-300.
Duży atom nie wyklucza małego
Podczas konferencji prasowej dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Przemysłu Paweł Gajda podkreślił, że jest to ważne partnerstwo, dodając, że planowana duża elektrownia jądrowa, która ma powstać na północy kraju w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, nie oznacza końca rozwoju energetyki jądrowej w kraju. - Nasze ambicje są większe i dotyczą rozwoju małej energetyki jądrowej - powiedział.
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna zapewnił, że tak na poziomie unijnym jak i krajowym będą trwały prace nad przygotowaniem ram dla rozwoju energetyki jądrowej.
8 maja br. rząd prowincji Ontario w Kanadzie podjął decyzję inwestycyjną dla budowy pierwszego reaktora BWRX-300 w elektrowni jądrowej Darlington. Operatorem elektrowni i inwestorem jest należąca w całości do prowincji firma Ontario Power Generation (OPG).
Tego typu reaktory jądrowe chce w Polsce budować OSGE spóła Synthosu należącego do Michała Sołowowa i Orlenu.