Reklama
Reklama

Rząd szykuje skok na pieniądze samozatrudnionych? Zobacz, co to może oznaczać dla przedsiębiorców

3 grudnia 2015, 11:28
PiS mówi, że w ten sposób ograniczy niesprawiedliwość polegającą na tym, że prowadzący jednoosobowe firmy w praktyce są gdzieś zatrudnieni, a płacą znacznie mniej niż pracownicy etatowi. Zapominają jednak o tym, że samozatrudnieni, nawet jeśli opierają się na jednym stałym zleceniu, nie mają kodeksowej ochrony takiej jak etatowcy, nie mają formalnego prawa do urlopu wypoczynkowego i okolicznościowego, dni wolnych na żądanie czy okresu wypowiedzenia i prawa do dochodzenia swoich racji przed sądem pracy. Czy to się zmieni? Czy PiS im to zapewni? To jeden z najgorszych pomysłów na linii polityka – przedsiębiorcy nie tylko tego rządu, ale całych 26 lat polskiej wolności. Pomysł wręcz skandaliczny, podkładający bombę pod z trudem budowaną wciąż polską przedsiębiorczość.
PiS mówi, że w ten sposób ograniczy niesprawiedliwość polegającą na tym, że prowadzący jednoosobowe firmy w praktyce są gdzieś zatrudnieni, a płacą znacznie mniej niż pracownicy etatowi. Zapominają jednak o tym, że samozatrudnieni, nawet jeśli opierają się na jednym stałym zleceniu, nie mają kodeksowej ochrony takiej jak etatowcy, nie mają formalnego prawa do urlopu wypoczynkowego i okolicznościowego, dni wolnych na żądanie czy okresu wypowiedzenia i prawa do dochodzenia swoich racji przed sądem pracy. Czy to się zmieni? Czy PiS im to zapewni? To jeden z najgorszych pomysłów na linii polityka – przedsiębiorcy nie tylko tego rządu, ale całych 26 lat polskiej wolności. Pomysł wręcz skandaliczny, podkładający bombę pod z trudem budowaną wciąż polską przedsiębiorczość. / DGP

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Reklama

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • tudey
  2015-12-03 18:56:31
  Od...kolegujcie się od prywatnej działalności , nie będzie nas, nie będzie was. Jak ktoś ma jaja to niech konkuruje. ŻADEN PRZEDSIĘBIORCA nie pracuje na emeryturę, przynajmniej ja nie znam takich. My nawet na inwalidzkim wózku i do dębowej deski będziemy pracować , bo to jest pasja. Bo my to lubimy to jest nasze życie.
  106
 • max
  2015-12-03 12:19:20
  Kolejny tendencyjny artykuł wpisujący się w hasło "Walimy w PiS". Wiele mikrofirm upadło, bo przedsiębiorca nie był w stanie zapłacić 1100 zł składki na miesiąc. Powiązanie składki z dochodem oznaczać będzie zmniejszenie obciążeń dla tych mniejszych i wyeliminowanie sytuacji, że wysokość składki dożyna taką małą firmę. Warto wyobrazić sobie np. taksówkarza, sprzątaczkę, czy mechanika od pralek, który z trudem szuka zleceń żeby zarobić na ZUS. Mylenie pojęć dochodu i przychodu przez kogoś kto podpisuje się jako ekspert jest karygodne.
  41
 • TextEditor
  2015-12-03 14:23:23
  Nie. Bandytyzmem jest pobierania 40% od pracowników. Zrównanie powinno iść w dół. Pracownik tak samo jak pracodawca powinien zadeklarować kwotę, od której pobierane są składki i sam zdecyduje jaką ostatecznie emeryturę otrzyma. Jeżeli chce mieć teraz więcej w garści - będzie miał mniejsza emeryturę. Jeżeli chce mieć więcej na starość - dostaje mniej na rękę. Proste.
  1
 • DAn
  2015-12-03 16:16:56
  Ozusowanie faktury - przecież to podatek VAT nie wprost i bez możliwości odliczenia!. Stawka rośnie o 300%. Niech sobie ktoś wyobrazi frajera, który nie przeniesie działalności, tylko na papierze, za granicę! Takich bzdur to nawet brodaty rudy lewicowiec się nie spodziewał mówiąc o konieczności opodatkowania najbogatszych stawka 70%. No i dostanie prezent, od partii, która mówi, że jest prawica a z lewej przykłada jak Kliczko puszczając przy tym wymowne oczko. Do tych, którzy uważają, że przedsiębiorca powinien płacić na takich samych zasadach, bo za dużo zarabia - każdy w tym kraju może założyć działalność spróbujcie. I weźcie sobie kilku takich samych jak Wy na etat. Powodzenia!
  2
 • damian z wro
  2015-12-03 16:05:36
  wal się Jurand, złamasie, ignorancie i tani wyrobniku u prywaciarza...
  0
 • buehehe
  2015-12-03 21:08:02
  Jestem za, bo nie może być kilku systemów emerytalnych dla różnych umów. Najpierw jednak likwidacja przywilejów emerytalnych i krusu, zus dla wszystkich jednakowy!
  7
 • jurand
  2015-12-03 13:09:14
  Rozumiem, że wg Pana Hadaja jeśli obciążenie na rzecz państwa wynosi w przypadku przedsiębiorcy 50% to jest to niesłychany skandal, ale jeśli obciążenie pracownika pracującego na etat wynosi ok. 40% to jest OK. Dość uprzywilejowanego traktowania przedsiębiorców! Niech płacą podatki tak samo jak pracownicy najemni!
  58
 • wal sie jurand
  2015-12-05 13:02:14
  bez tych uprzewilejowanych dzisiaj nie miałbyś co do gara włożyć !
  4
Reklama
Reklama

Zobacz więcej

Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej