Internetowy sprzedawca detaliczny niedawno zaczął oferować dostawę dronami jako opcję dla klientów Amazon Pharmacy w ramach programu testowego prowadzonego w College Station w Teksasie. College Station jest jednym z dwóch miast w USA, do których Amazon dostarcza produkty za pomocą bezzałogowych pojazdów.

Podczas wydarzenia prasowego zorganizowanego w magazynie w pobliżu siedziby Amazona w Seattle, David Carbon, wiceprezes kierujący programem Prime Air, powiedział, że firma rozszerzy swoje testy dostaw dronami na trzecie miasto w USA, a także lokalizacje w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Konkretne lokalizacje zostaną ogłoszone „w nadchodzących miesiącach” – powiedział Carbon.

Dostawa dronami może być rentowna

Reklama

Szybka dostawa materiałów medycznych stała się jednym z głównych kandydatów na rentowny biznes związany z dostawami za pomocą dronów.

Alphabet Inc., United Parcel Service Inc. i startup Zipline zajmujący się dronami, rozpoczęły dostarczanie towarów medycznych za pomocą pojazdów bezzałogowych, w ramach programów próbnych skupiających się na kampusach szpitalnych. W większości miejsc wykorzystanie dronów pozostaje ograniczone w wąskich obszarach testowych, ponieważ organy regulacyjne ustalają zasady ograniczające ryzyko dla innych statków powietrznych i ludzi na ziemi.

John Love, wiceprezes Amazon Pharmacy, powiedział, że firma oferuje bezpłatną dostawę ponad 500 leków drogą lotniczą pacjentom biorącym udział w teście dostawy dronem w Teksasie.

Dlaczego leki dostarczane są doronami?

Grupa Amazon Prime Air przeprowadziła wśród klientów ankietę, pytając, jakie produkty chcieliby mieć dostarczane dronami. Na szczycie listy były właśnie leki.

Leki są dostępne w małych opakowaniach i często są potrzebne szybko, więc drony prawdopodobnie będą popularną opcją dostawy, jeśli będą powszechnie dostępne, stwierdziła Love.

Firma zamierza dostarczać leki dronami w czasie krótszym niż godzina. Jak wynika z danych Izby Farmacji stanu Teksas, w maju firma otrzymała licencję na prowadzenie apteki z adresu w pobliżu ośrodka testującego drony w College Station.

Carbon powiedział, że najnowszy projekt drona Amazona, MK30, odbył swój pierwszy lot testowy we wrześniu. Dron jest lżejszy i może latać dalej niż pojazdy MK27, które Federalna Administracja Lotnicza dopuściła do działania w bieżących testach Amazona.