Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu UC103). Uwzględnia liczne uwagi, jakie pojawiły się w toku konsultacji publicznych. Przypomnijmy, że przepisy mają na celu implementację dyrektywy Digital Single Market (DSM) oraz dyrektywy satelitarno-kablowej II (SATCAB II). Termin na to upłynął już w czerwcu 2021 r., ale rząd polski czekał z wdrożeniem dyrektyw do czasu rozstrzygnięcia swej skargi na jeden z jej przepisów.

Prawo pokrewne dla wydawców

Nowelizacja ma wreszcie przyznać prawa pokrewne wydawcom prasy, o co rynek wydawniczy zabiega od lat. Treści dziennikarskie są bowiem masowo powielane przez różnego rodzaju serwisy internetowe czy agregatory treści. Takie portale czerpią zyski np. z wyświetlanych reklam. Tymczasem redakcje ponoszące koszty związane z pozyskiwaniem tematów nie dostają nic z tego tortu. Dzięki planowanym przepisom, jeżeli jakikolwiek serwis internetowy będzie chciał wykorzystać artykuły prasowe czy nawet tylko ich fragmenty, to będzie musiał za to zapłacić redakcji, która odpowiada za materiały.
Na łamach DGP Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy, komentował już, że to rozwiązanie długo oczekiwane przez środowisko wydawców prasy, bo zrównuje ich prawa z producentami muzyki, filmów, gier i programów komputerowych. Prawo pokrewne ma przysługiwać przez okres dwóch lat od daty publikacji. Co istotne, połowa wpływów, jakie będą osiągane z tego tytułu przez wydawców, będzie przekazywana dziennikarzom.
Reklama
Etap legislacyjny
Projekt po uzgodnieniach i konsultacjach publicznych