W tym roku agencja podkreśla „szybki wpływ, jaki branża fałszywych treści ekosystemu cyfrowego wywarła na wolność prasy”. Spośród 180 analizowanych krajów i terytoriów, w przypadku około 118 krajów większość respondentów twierdziła, że uczestnicy życia politycznego w ich krajach byli „często lub systematycznie zaangażowani w masowe kampanie dezinformacyjne lub propagandowe”. Jednocześnie RSF zauważa, że rozwój sztucznej inteligencji wstrząsa i tak już kruchym światem mediów.

Jak pokazuje poniższa infografika, 31 krajów znalazło się w najgorszej kategorii w indeksie – w ich przypadku sytuacja na rynku prasy jest „bardzo poważna”. 42 kraje zaliczają się do kategorii „trudnych”, a 55 do „problematycznych”. W 52 państwach sytuacja jest „zadowalająca” lub „dobra”.

Na szczycie listy ponownie znalazła się Norwegia, zajmując 1. miejsce po raz siódmy. Na drugim miejscu uplasowała się Irlandia i Dania. Na przeciwległym krańcu zestawienia znalazły się kraje, uważane za najbardziej represyjne względem mediów - to Wietnam (pozycja 178.), Chiny (179) i Korea Północna (180). Rosja spadła ze 155. pozycji na 164. miejsce.

Stany Zjednoczone zajęły 45. miejsce w 2023 r., spadając o trzy pozycje w porównaniu z zestawieniem z 2022 r. Polska uplasowała się na 57. miejscu. W porównaniu do poprzedniego roku oznacza to poprawę o 9 oczek. W zestawieniu z 2022 roku Polska zajmowała 66. miejsce. Nasz kraj znalazł się w grupie państw z "zauważalnymi problemami". Jak podkreślają autorzy rankingu, choć w Polsce jest zróżnicowany krajobraz medialny, świadomość społeczna na temat wolności prasy pozostaje niewielka. "Po przekształceniu mediów publicznych w instrumenty propagandy, rząd zwielokrotnił próby zmiany linii redakcyjnej mediów prywatnych i kontrolowania informacji na drażliwe tematy" - piszą autorzy.

Reklama

Reporterzy bez Granic publikują indeks corocznie od 2002 roku. Agencja opracowała nową metodologię w 2021 roku z pomocą panelu ekspertów z mediów i świata akademickiego. W tym roku przeanalizowano 180 krajów i terytoriów na podstawie pięciu wskaźników obejmujących kontekst polityczny, ramy prawne, kontekst ekonomiczny, kontekst społeczno-kulturowy i bezpieczeństwo.