Jak wynika z najnowszego badania Global EV Driver Survey 2024 przeprowadzone przez Global EV Drivers’ Alliance, aż 92 proc. użytkowników aut elektrycznych na całym świecie zdeklarowało, że przy zakupie kolejnego samochodu ponownie zdecyduje się na zakup w pełni elektrycznego pojazdu. Ewentualny powrót do auta spalinowego zadeklarował zaledwie 1 proc. respondentów. W Polsce wyniki były nieco inne, jednak przewaga zadowolonych kierowców elektryków nadal była przytłaczająca. Nad Wisłą ponowny wybór auta elektrycznego zadeklarowało 85 proc. badanych, podczas gdy na wybór auta spalinowego wskazało 2 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone na 23 tys. użytkownikach samochodów elektrycznych z 18 krajów. W badaniu wzięło udział 875 kierowców z Polski.

Wysoki poziom satysfakcji użytkowników EV

Na pytanie, jak bardzo jesteś zadowolony z posiadania samochodu elektrycznego, przytłaczająca większość respondentów wyraziła swoje zadowolenia. Wśród użytkowników na całym świecie odpowiedź „bardzo zadowolony” wskazało 82 proc. badanych, podczas gdy na odpowiedź „zadowolony” wskazało 16 proc. W Polsce odsetek kierowców usatysfakcjonowanych posiadaniem elektryka był równie wysoki (94 proc.), przy czym 65 proc. z nich była bardzo zadowolonych, a 29 proc. zadowolonych.

Wady samochodów elektrycznych

Przy pytania o wady aut elektrycznych, gdzie można była wskazać trzy odpowiedzi, najczęściej wskazywaną odpowiedzią wśród użytkowników na całym świecie była odpowiedź „nie dostrzegam żadnych wad” (40 proc. odpowiedzi). Tymczasem w Polsce tylko 13 proc. respondentów nie widziało wad w elektrykach.

Polsce aż 44 proc. osób za największą wadę samochodów elektrycznych uważa czasochłonne ładowanie. Na drugim miejscu niedogodności, które najbardziej uwierają kierowców elektryków jest niewystarczająco rozbudowana sieć ładowarek (38 proc.). Posiadanie EV wymaga za dużo planowania to kolejna najczęściej wskazywana wada aut elektrycznych (30 proc.). Natomiast niewystarczający zasięg samochodu był czwartą największa wadą, na którą wskazała ponad jedna czwarta badanych (26 proc.).

Powody kupna auta elektrycznego

Dlaczego zdecydowałeś się na zakup samochodu elektrycznego? Na to pytania najpopularniejszą odpowiedzią był niski koszt eksploatacji. W zestawieniu globalnym koszty eksploatacji uzyskały wynik na poziomie 45 proc., natomiast w Polsce 47 proc.

Wśród polskich kierowców duże znaczenie miał jeszcze niski koszt utrzymania (35 proc.), ponieważ serwis czy utrzymanie pojazdu elektrycznego są tańsze w porównaniu do aut spalinowych, oraz przywileje (33 proc.), takie jak obniżony opłaty za przejazdy autostradami, tunelami, darmowe parkowanie, możliwość jazdy buspasem.