"Sprzedaliśmy kopalnię Franke, to była skomplikowana transakcja zakończona pomyślnie. Mamy również jeszcze jedną grupę aktywów - kopalnie w Zagłębiu Sudbury, które są przekwalifikowywane do kategorii 'do zbycia'. Porządkujemy układ właścicielski. W momencie, jak on zostanie uporządkowany, to również to aktywo, jako grupa małych kopalń, zostanie wystawione na sprzedaż. Rynek oczekuje raczej, by popatrzeć na to zbiorczo i to może wzbudzić zainteresowanie u dużych graczy górniczych, którzy są zlokalizowani w sąsiedztwie" - powiedział Kensbok podczas konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że chodzi o uporządkowanie "odziedziczonej, skomplikowanej struktury korporacyjnej i własnościowej".

Reklama

Poinformował też, że spółka zastanawia się, czy ponowić ofertę sprzedaży kopalni Carlota.

"Proces zakończył się bez złożenia wiążących ofert. Zastanawiamy się czy ten proces powtórzyć, czy nastąpiła na tyle zmiana [na rynku], żeby powtórzyć. Ale jest to aktywo przeznaczone do sprzedaży" - powiedział wiceprezes.

Spółka podała w raporcie, że produkcja miedzi płatnej za granicą w I półroczu 2022 r. wyniosła w poszczególnych aktywach:

- Sierra Gorda: 44,5 tys. t (wartość dla 55% udziałów);

- Robinson: 30,8 tys. t;

- Carlota: 2,4 tys. t;

- Franke: 2,8 tys. t (do 26 kwietnia 2022 r.);

- Zagłębie Sudbury: 0,9 tys. t.

Zagłębie Sudbury położone jest w środkowym Ontario w Kanadzie, ok. 400 km na północ od Toronto. KGHM posiada tam szereg aktywów, w których wydobywa się rudę miedzi i niklu wraz z metalami szlachetnymi. Do najważniejszych aktywów należy kopalnia podziemna McCreedy West, podaje KGHM na stronie internetowej.

Kopalnia Carlota znajduje się w zachodniej części Stanów Zjednoczonych w regionie górniczym Miami-Globe w stanie Arizona.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2021 r. miała 29,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)