Gdzie pracuje najwięcej robotów?

Raport World Robotics Report wykazał, że około 70 proc. nowo wdrożonych robotów pracuje w Azji. Kolejne 17 proc. działa w Europie a 10 proc. w obu Amerykach, głównie w USA,

ikona lupy />
Globalne wykorzystanie robotów przemysłowych przekracza 4 miliony jednostek. Instalacje w Chinach wzrosły 13-krotnie w ciągu ostatniej dekady / Bloomberg
Reklama

Po szybkim odbiciu automatyzacji po pandemii, w zeszłym roku nastąpiło spowolnienie w niektórych krajach, które przewodziły temu procesowi, czytamy w raporcie. Rocznie liczba nowych instalacji w porównaniu z 2022 rokiem spadła w Chinach o 5 proc. Obecnie w Państwie Środka pracuje ponad połowa robotów przemysłowych świata.

Stany Zjednoczone walczą o utrzymanie produkcji

Wzrost liczby nowo instalowanych robotów w USA w ciągu ostatnich kilku lat wynika z prób zatrzymania linii produkcyjnych i fabryk w kraju. Mimo to wolumen instalacji w 2023 roku był nieznacznie niższy niż w roku poprzednim. Podobna sytuacja miała miejsce również w Japonii i Korei.

Lider automatyzacji w Unii Europejskiej

Niemcy były jedynym z pięciu krajów o największej automatyzacji, w których instalowanie robotów przyspieszyło w zeszłym roku w porównaniu z rokiem 2022. Drugi i trzeci co do wielkości rynek europejski, czyli Włochy i Francja, odnotowały spadki w tym obszarze. „Wojna na Ukrainie, restrykcyjna polityka pieniężna i względna słabość europejskiego przemysłu motoryzacyjnego w porównaniu z Chinami zmniejszają inwestycje (w robotyzację linii produkcyjnych)” – czytamy w raporcie o przyczynach stagnacji w tym obszarze.

Gdzie roboty zastępują ludzi przy taśmie produkcyjnej?

Nawet kraje z bardzo dużymi zasobami siły roboczej zwracają się ku robotom. Liczba nowych instalacji w Indiach wzrosła o 59 proc. do rekordowych 8510. jednostek w zeszłym roku. Za ten wzrost odpowiada przede wszystkim przemysł motoryzacyjny.

Zasoby robotów w tym kraju „prawie się podwoiły od 2018 roku”, powiedziała Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki. „Indie są jedną z najsilniej rozwijających się gospodarek wśród azjatyckich rynków wschodzących”.