Transakcja to pokłosie sankcji rządu amerykańskiego, które ograniczyły dostawy dla chińskiej firmy jako „zagrażającej dla bezpieczeństwa narodowego” – podaje Reuters. Huawei konsekwentnie zaprzecza temu oskarżeniu, jednak w obliczu sankcji zdecydował się sprzedać wszystkie udziały w firmie Honor.

W oświadczeniu Huawei twierdzi, że działalność konsumencka firmy jest „pod ogromną presją” z powodu „stałej niedostępności elementów technicznych” w produkcji. Dlatego też transakcja to kwestia przetrwania marki Honor. Jak zapewnia Huawei, zmiana właściciela nie wpłynie na kierunek rozwoju marki. Nie podano żadnych liczb dotyczących transakcji.

Kto kupił Honor?

Konsorcjum wydało we wtorek oświadczenie zapowiadające zakup, który zostanie dokonany za pośrednictwem nowej firmy – Shenzhen Zhixin New Information Technology.

Reklama

Reuters informował na początku listopada, że Huawei rozmawiał o sprzedaży Honoru za 100 mld juanów (15,2 mld dolarów) do konsorcjum prowadzonego przez dystrybutora telefonów Digital China i rząd Shenzhen, jednak koniec końców Digital China nie należy do grupy nabywców.

Reuters pisze, że ograniczenia nałożone przez rząd amerykański zmusiły drugiego największego na świecie producenta smartfonów (po południowokoreańskim Samsung Electronics) do skupienia się na wysokiej klasy telefonach i biznesie zorientowanym na korporacje. Po tym, jak Honor zmieni właściciela, rząd USA nie będzie miał powodu do nałożenia sankcji na markę.

Honor - tańsze smartfony made in China

Honor sprzedaje smartfony poprzez własne strony internetowe i zewnętrznych sprzedawców detalicznych w Chinach, gdzie konkuruje z Xiaomi, Oppo i Vivo na rynku tańszych telefonów. Swoje telefony sprzedaje również w Azji Południowo-Wschodniej i Europie. Produkuje 70 milionów sztuk smartfonów rocznie.

Sprzedaż pomoże utrzymać markę, jednocześnie dając możliwość wykupienia Honoru z powrotem w przyszłości – skomentował Will Wong, analityk w IDC.