Budowa nowoczesnego bloku węglowego o mocy 900 MW za 1,8 mld euro na Śląsku była reklamowana jako największa inwestycja zagraniczna w Polsce. Miała ruszyć wiosną 2013 r., ale nie ma już na to żadnych szans. Jak ustalił DGP, w marcu 2013 r. zakończy się dopiero projektowanie fundamentów nowej elektrowni, a dokumentacja dla budynków gotowa będzie w sierpniu. Polecenia rozpoczęcia realizacji kontraktu nie otrzymał także Alstom. W grudniu 2011 r. EDF poinformował o podpisaniu z działającym w Polsce koncernem zlecenia na dostawę urządzeń dla nowego bloku. Umowa warta 900 mln euro obejmuje wybudowanie i montaż kotła wraz z systemem nawęglania oraz kompletną maszynownię (turbina parowa, generator i urządzenia pomocnicze bloku). EDF nie zdecydował nawet, kto zrealizuje budowlaną część inwestycji.
– Czekamy na rozstrzygnięcie dwóch kluczowych kwestii: przyznania darmowych uprawnień do emisji CO2 i ewentualnego negatywnego wpływu polskich regulacji w zakresie zielonych certyfikatów dla biomasy – mówi Philippe Castanet, prezes zarządu EDF Polska. – Wraz z polskimi władzami i Komisją Europejską pracujemy nad tymi kwestiami – dodaje.
Wartość rynkowa uprawnień do emisji CO2 dla elektrowni w Rybniku i elektrociepłowni we Wrocławiu, w Krakowie, Zielonej Górze i Gdańsku, o które stara się EDF, wynosi ok. 850 mln zł. Koncern nie otrzyma ich, jeśli nie zrównoważy darmowych limitów inwestycjami w ograniczenie emisji CO2. W tym miesiącu EDF podpisał z Rafako i PBG kontrakt na modernizację elektrociepłowni za 770 mln zł. Sprawa limitów na CO2 rozstrzygnie się w najbliższych tygodniach.
Trudniejsza może być walka o wsparcie dla technologii współspalania węgla kamiennego z domieszką biomasy. Dziś EDF produkuje w ten sposób najwięcej energii i ciepła w Polsce. Rząd chce jednak przekierować strumień wsparcia z dużych źródeł do niewielkich producentów. Najchętniej widziałby wysyp przydomowych elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych. Ustawa będzie gotowa najwcześniej w połowie 2013 r. Wcześniej EDF nie podejmie ostatecznej decyzji o rozpoczęciu bloku.
Reklama
Kłopoty z rybnicką inwestycją wywołały falę spekulacji, że Francuzi mogą przenieść kontrakt na budowę bloku do innego kraju. Szef EDF Polska dementuje: – Nie mamy planów przeniesienia do innego kraju realizacji umowy podpisanej z Alstomem – mówi Philippe Castanet.