"To dobra wiadomość, popieram decyzję sądu, która pozwoli nam na podjęcie kolejnych wysiłków w celu zakończenia kryzysu w strefie euro" - powiedział podczas przemówienia w Kongresie Deputowanych Luis de Guindos, hiszpański minister gospodarki, dodając, że jest to "dobra nowina" i "fundamentalna wiadomość".

Wiceminister gospodarki Fernando Jimenez Latorre zaznaczył, że zgoda niemieckiego sądu jest "impulsem" do wzmocnienia instrumentów, które mają chronić euro strefę. "Wszyscy nieodwracalnie popieramy projekt ochrony strefy euro" - dodał.

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że Niemcy mogą ratyfikować traktat o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS), jeśli zostanie zagwarantowane, że ich udział finansowy nie przekroczy 190 mld euro. Sędziowie odrzucili wnioski o wstrzymanie procesu ratyfikacji EMS do czasu merytorycznego rozpatrzenia skarg konstytucyjnych, co mogłoby potrwać wiele miesięcy.

"Analiza wniosków wykazała, że jest wysoce prawdopodobne, iż zaskarżone ustawy nie naruszą konstytucji" - powiedział prezes trybunału Andreas Vosskuhle. Zaznaczył, że orzeczenie ma charakter wstępny.