Artur Mas, szef regionalnego rządu autonomii katalońskiej, nawiązując do wtorkowej demonstracji w Barcelonie na rzecz dalszego uniezależnienia Katalonii od więzów z Madrytem, w której - według różnych ocen - wzięło udział od 600 000 do półtora miliona Katalończyków, powiedział: "Autonomia podatkowa powinna być pierwszą stacją na drodze do katalońskiej pełni narodowej".

"Skoro Katalonia nie jest w stanie zmienić funkcjonowania państwa hiszpańskiego, potrzebne nam jest własne państwo" - oświadczył premier.

Przeciwstawił w przemówieniu prężność gospodarczą Katalonii, z której pochodzi - jak twierdził - 27 proc. hiszpańskiego eksportu, złej sytuacji gospodarczej "południowej Hiszpanii".

"Hiszpania północna (której część stanowi Katalonia) jest zmęczona Hiszpanią południową, tak jak Europa Północna jest zmęczona południową Europą" - powiedział kataloński premier.

"Hiszpania i Katalonia - dodał - są zmęczone sobą nawzajem".

Odrzucił projekt hiszpańskich socjalistów dotyczący przekształcenia Hiszpanii w państwo federalne, a jednocześnie dał do zrozumienia, że proces tworzenia przez Katalonię "własnego państwa" w ramach wspólnoty europejskiej będzie długotrwały.

Hiszpański minister sprawiedliwości Alberto Ruiz Gallardon replikując na przemówienie szefa regionalnego rządu katalońskiego powiedział, że Katalonia z jej osiągnięciami gospodarczymi i kulturalnymi "w pełni zasługuje na to, aby aspirować do przewodzenia Hiszpanii".

"Byłoby to dla niej znacznie bardziej fascynujące zadanie, niż odejście i pójście własną drogą" - dodał Gallardon.