Maciej Trybuchowski, prezes KDPW
/
fot. materiały prasowe
Reklama
Reklama
KDPW zaoferował rynkowi Platformę Blockchain dla Rynku Kapitałowego. Jakie korzyści dla rynku może ona przynieść?
Reklama
Technologia blockchain przedstawiana jest przez wielu specjalistów jako ta, która w istotny sposób zmieni wiele modeli biznesowych oraz wpłynie na sposoby świadczenia usług. Dodatkowo budzi ona duże zainteresowanie sektora finansowego, w tym naszych uczestników, a w szczególności banków depozytariuszy. Z tego powodu już w 2017 roku rozpoczęliśmy prace badawcze dotyczące rozpoznania tej technologii. W ramach badań poszukiwaliśmy również konkretnych obszarów, w których zastosowanie technologii rozproszonej mogłoby umożliwić wytworzenie wartości dodanej dla biznesu. Jednym z nich był eVoting, czyli umożliwienie zdalnego, elektronicznego głosowania na walnych zgromadzeniach spółek.
Reklama
Naszym celem jest dostarczanie szerokiego wachlarza usług z zapewnieniem bezpieczeństwa i zgodności z regulacjami, a to jest możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów IT oraz komunikacji elektronicznej. Projekt aplikacji eVoting pozwolił nam na dokładne zapoznanie się z technologią blockchain i otworzył drogę do zaoferowania rynkowi Platformy Blockchain, na której mogą być uruchamiane kolejne aplikacje. I tak dla emitentów, których akcje rejestrowane są w KDPW, przygotowaliśmy usługę eVoting-board, która pozwala na głosowanie podczas zdalnych posiedzeń organów spółek (zarządów i rad nadzorczych). Rozwiązanie to dostępne jest od kwietnia bieżącego roku.
Reklama
Ale Platforma to także rozwiązanie ukierunkowane na współpracę wielu podmiotów w celu wymiernego zwiększania wzajemnych korzyści. Adresowana jest do podmiotów świadczących usługi na rynku kapitałowym: banków, domów maklerskich oraz innych firm, które mogą partycypować w tworzeniu wspólnej infrastruktury i są zainteresowane integrowaniem w jej ramach usług. Platforma Blockchain umożliwia tworzenie własnych aplikacji wspierających rozwój innowacyjnych usług biznesowych, przy wykorzystaniu wspólnych rozwiązań systemowo-komunikacyjnych.
Reklama
Poza wizją biznesową projekt miał za zadanie przygotować rynek kapitałowy do wyzwań, jakie niesie ze sobą technologia blockchain, w tym takich, które mogłyby się wiązać ze skracaniem łańcucha pośredników, czy zmianą ich roli. Zgodnie z przewidywaniami, w przyszłości coraz większą rolę mogą pełnić podmioty oferujące możliwość integrowania usług na rynku lub zapewniające infrastrukturę dla niezależnych uczestników rynku. KDPW, tworząc Platformę Blockchain dla Rynku Kapitałowego jako rozwiązanie sektorowe, zainicjował tym samym proces budowy ekosystemu zapewniającego powstawanie rozwiązań opartych na innowacyjnych technologiach. Tym, co przyświecało KDPW przy tworzeniu koncepcji Platformy, była minimalizacja kosztów związanych z tworzeniem usług w modelu rozproszonym. Spójne procesy zarządzania, jednolita, otwarta architektura oraz procedury stanowią fundament wszystkich aplikacji w obrębie Platformy. Pozwala to na tworzenie konkretnych rozwiązań bez potrzeby ponoszenia powielanych nakładów na tworzenie sieci oraz opracowywanie procesów jej utrzymania. Obniża to próg wejścia w obszar technologii blockchain oraz pozwala szeroko wykorzystywać potencjał ekosystemu stworzonego przez instytucje rynku kapitałowego.
Reklama
KDPW jest pierwszą instytucją na świecie, która opracowała rozwiązanie wykorzystujące blockchain do przeprowadzenia zdalnych WZA. Czy inne instytucje na świecie poszły w ślady KDPW?
Z posiadanych przez nas informacji wynika, że byliśmy pierwszą instytucją na świecie, która opracowała tak powszechnie dostępne i kompleksowe rozwiązanie wykorzystujące blockchain do przeprowadzenia zdalnych WZA. Ale na przestrzeni ostatnich kilku lat część europejskich podmiotów, tworzących infrastrukturę rynków kapitałowych, podjęła próbę weryfikacji technologii blockchain i jej potencjału, realizując projekty pilotażowe. Francuski LiquidShare uruchomił platformę usług post-transakcyjnych dla małych i średnich spółek. Niemiecki HQLAX wdrożył platformę umożliwiającą zarządzanie pożyczkami i zabezpieczeniami w instrumentach finansowych. ID2S, pierwszy całkowicie oparty na blockchain i autoryzowany we Francji CSD, świadczy usługi depozytowe w odniesieniu do komercyjnych instrumentów dłużnych oraz krótkoterminowych instrumentów rynku pieniężnego. Rynek jest dynamiczny i projektów wykorzystujących technologię blockchain przybywa.
Przyszłość blockchain. W jakich obszarach – po za rynkiem kapitałowym – najszybciej doczekamy się, Pana zdaniem, szerokiego stosowania „łańcucha bloków”? Czy teraz czas na usługi publiczne np. płacenie podatków czy głosowanie podczas wyborów powszechnych?
Sektor finansowy jest największym użytkownikiem technologii cyfrowych oraz główną siłą napędową cyfrowej transformacji gospodarki i w mojej opinii w tym obszarze technologia blockchain rozwija się najszybciej. Najbardziej znanym przykładem jej zastosowania jest wirtualna waluta bitcoin. Ale zastosowanie łańcucha bloków jest oczywiście o wiele szersze. Jeśli chodzi o głosowanie w wyborach, to pionierem w tym obszarze jest Estonia, która pierwsze e-wybory przeprowadziła już w 2005 roku. Obecnie blockchain stanowi podstawę wszystkich estońskich usług cyfrowej tożsamości. Tamtejsze dowody osobiste, wyposażone w chipy, dają nie tylko możliwość głosowania online, ale także realizowania recept, płacenia podatków, czy rejestrowania samochodów. Szacuje się, że dzięki temu Estonia oszczędza nawet 2 proc. swojego PKB. Blochchain jak widać można wykorzystać w wielu obszarach.
Ale Grupa KDPW nie inwestuje jedynie w blockchain?
Krajowy Depozyt stał się firmą technologiczną, tworzącą własne rozwiązania w podstawowych obszarach biznesowych, otwartą na innowacje i systematycznie inwestującą w obszar B&R (badań i rozwoju). Na przestrzeni ostatnich lat w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym i regulacyjnym Grupa KDPW, dzięki konsekwentnie realizowanej strategii rozwojowej i współdziałaniu z uczestnikami rynku, stworzyła komplementarny pakiet usług, odpowiadający współczesnym wymogom najbardziej rozwiniętych centrów finansowych. Efektywna i bezpieczna infrastruktura post-transakcyjna daje gwarancję niezakłóconego funkcjonowania rynków finansowych, dlatego tak istotne jest, aby była ona tworzona z wykorzystaniem możliwości, jakie dają nowe technologie.