Ważne
"Przyjąłem też do wiadomości (...), że mamy do rozwiązania problem emerytur kompensacyjnych (...). Sprawa wydaje się do rozstrzygnięcia" – dodał. Związki zrzeszające nauczycieli chcą poszerzenia grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia wieku, w którym można z nich skorzystać. Postulaty te przedstawiły na początku lipca br. na spotkaniu grupy roboczej ds. emerytur nauczycieli.
Minister edukacji odniosła się do słów premiera Donalda Tuska: "Deklaracje, które z jego ust padły dotyczące kwestii prac parlamentarnych nad ustawą (...) biorę bardzo do siebie. Biorę jako jedno z zadań, które zrobimy, mam nadzieję, wspólnie jak najszybciej" - zaznaczyła.
Dodała TEŻ, że "jak najszybciej" oznacza "że dialog, który prowadzimy w ramach zespołów, podzespołów, grup w ministerstwie (...) możemy w dużej części już podsumować". I zaprosiła na 12 grudnia 2024 r. na wspólne spotkanie zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli.
Przykład
Pierwsze czytanie projektu ZNP odbyło się pod koniec stycznia tego roku, po czym trafił on do dalszych prac w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Za powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z wynagrodzeniami w gospodarce są wszystkie trzy centrale związkowe zrzeszające nauczycieli.
Premier D Tusk: Powiązanie pensji nauczyciela z przeciętnymi pensjami. Przyspieszenie
Pozostałe tezy premiera D. Tuska:
1) "Zawód nauczyciela nie może być opłacany niżej niż przeciętna płaca".
2) "Obowiązkiem państwa, nas wszystkich, jest utrzymać polską szkołę i zawód nauczyciela na najwyższym możliwym poziomie".
3) "Dobrze wiemy, że nawet po tych podwyżkach - masywnych, napinających budżet, bo to kwotowo dużo pieniędzy - nadal przy tych zarobkach pełnicie raczej misję. Nikt z was nie jest w szkole po to, żeby zarobić dużo pieniędzy"
Premier D Tusk o pensjach nauczycieli. Min. edukacji B. Nowacka o prestiżu zawodu nauczyciela
2) Nie będzie szkoły bez nauczycieli. koła jest dla uczniów, ale "jeśli nie będzie kto miał ich uczyć, to szkoła nie będzie szkołą funkcjonującą".
Projekt noweli złożono w Sejmie w listopadzie 2021 r., a pierwsze czytanie przeprowadzono w lutym 2022 r. Następnie projekt skierowano do dalszych prac w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Ponowne pierwsze czytanie projektu przeprowadzono w Sejmie w styczniu tego roku. Następnie projekt skierowany do dalszych prac w Komisji Edukacji i Nauki.
Szczyt dla edukacji
Kilka dni wcześniej przedstawiciele rządu, samorządów, dyrektorzy szkół, uczniowie, badacze i przedstawiciele organizacji społecznych spotkali się w środę podczas Szczytu dla edukacji, by wspólnie rozmawiać o najlepszych rozwiązaniach dla polskiej szkoły. Szczyt dla edukacji to wydarzenie organizowane przez Sieć organizacji społecznych dla edukacji SOS. Spotkanie różnych środowisk związanych z edukacją ma służyć ustaleniu przyszłych celów i wymianie refleksji nad bieżącą sytuacją.
Tezy z wystąpienia min. edukacji B. Nowackiej na tym wydarzeniu:
- Odbudowanie prestiżu zawodu nauczyciela.
- Prace nad wynagrodzeniami dla nauczycieli – podwyżki mają być oderwane od decyzji polityków. Trwają prace nad projektem przepisów. Będą to „podwyżki stabilne i niezależne od jakiejkolwiek władzy”.
- Wyzwania: uzależnienie młodzieży od smartfonów, zmiany demograficzne, rozwój sztucznej inteligencji.
- Do końca grudnia 2024 r. powinna zostać powołana rada ds. równości.
- Apel o konsultacje społeczne - (w regionach i z ekspertami praktykami).