W kwietniu 2024 r. rząd poinformował o pracach nad nowym przywilejem dla opiekunek i opiekunów żłobków. Jest to urlop według wzoru: „każde 5 lat pracy daje dodatkowe 2 dni urlopu”. Na dziś rząd nie wyszedł poza prace analityczne. Mamy równolegle otwartą dyskusję o 4. dniowym tygodniu pracy albo 4. dniowym tygodniu nauczania w szkołach (niż demograficzny).

W artykule zestawiam:

1) nowatorskie rozwiązanie w postaci wydłużenia dni urlopowych dla opiekunów z

2) twardą praktyką rynkową, gdy pojawia się kryzys w gospodarce na przykładzie propozycji z piątku 13 grudnia 2024 r. wydłużenia czasu pracy za to samo wynagrodzenie w przeżywającej kłopoty Grupie Azoty.

2 dni dodatkowego odpłatnego urlopu wypoczynkowego za każde 5 lat pracy, 10 dni za 25 lat pracy

Dodatkowy urlop wypoczynkowy obliczalibyśmy z „2 dni za 5 lat pracy”, czyli:

  • 5 lat pracy – 2 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 10 lat pracy – 4 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 15 lat pracy – 6 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 20 lat pracy – 8 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 25 lat pracy – 10 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego (kolejne lata pracy nie zwiększą już wymiaru urlopu powyżej 10 dni).

Dodatkowy urlop wypoczynkowy obliczamy więc tak:

Krok 1 - obliczenie dodatkowego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

  • 5 lat pracy – 2 dni dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego
  • 10 lat pracy – 4 dni (2+2)
  • 15 lat pracy – 6 dni (2+2+2)
  • 20 lat pracy – 8 dni (2+2+2+2)
  • 25 lat pracy – 10 dni (2+2+2+2+2).

Krok 2 - dodaj wynik z pkt 1 do "normalnego" wymiaru urlopu wypoczynkowego z Kodeksu pracy (20 albo 26 dni).

Jak zmniejszenie godzin pracy wygląda w sytuacji kryzysowej – na przykładzie Grupy Azoty

Jak wiadomo Grupa Azoty ma kłopoty – wysokie ceny energii oraz konkurencja produktów z zagranicy, utrudniają sprzedaż m.in. nawozów. Polskie produkty są za drogie. Dlatego władze spółki proponują pracownikom w Tarnowie:

1) utrzymujemy Wasz pięciobrygadowy system pracy (wymaga pracy w nocy), ale dodatkowo pracujecie za te same pieniądze 120 godzin rocznie.

2) W poprzednich latach nie otrzymaliście premii, nagród i podwyżek – ta sytuacja prawdopodobnie pozostaje bez zmian w 2025 r., nie macie raczej podwyżek.

3) Wszystko wskazuje na to, że jedyne podwyżki jakie będą w 2025 r, to podwyżki wynikające z nowego limitu pensji minimalnej, czyli 4666 zł brutto – podwyżki wymusza prawo, ale w mojej opinii, gdyby nie było przepisów o pensji minimalnej, to także najmniej zarabiający nie otrzymaliby podwyżek.

Pracownicy, od których zażądano poświęcenia, wyrażają opinie w komentarzach internetowych (trudno ocenić, czy słuszną), że Azoty mają przerost pracowników biurowych, od których nie oczekuje się tego typu poświęceń.

Zwraca uwagę jeszcze jedna rzecz – Grupa Azoty to kilka zakładów produkcyjnych, ale propozycję pracy darmowej za te 120 h otrzymał tylko Tarnów. Dlaczego? Bo pozostałe fabryki mają wpisane do układów zbiorowych limity godzin pracy. I nie można prawnie narzucić tym pracownikom darmowej pracy – w Tarnowie nie zabezpieczyli się przed tym. Stąd duże poczucie pokrzywdzenia u pracowników w Tarnowie. Poświęcenie się nie ma być rozłożone równomiernie na całą firmę.

Czy więc urlop 36 dni to iluzja w kontekście widocznych kłopotów w gospodarce Polski i całej UE?

Miało być pięknie. Najpierw nowelizacja przepisów dla opiekunek i przyznanie nawet 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego (płatnego). Potem rozszerzenie rozwiązania na kolejne grupy zawodowe. I rozwiązanie problemu unikania przez pracodawców zatrudniania pracowników powyżej 50. roku życia (z uwagi na 36 dni płatnego urlopu wypoczynkowego). Czy propozycja trafi jednak do realizacji przekonamy się najwcześniej w 2026 r.