Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 1,27 proc., do 26.258,42 pkt.

S&P 500 wzrósł 1,16 proc. i wyniósł 2.867,19 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,29 proc. do 7.828,91 pkt.

Po pozytywnych danych nt. chińskiego PMI rosną kursy spółek IT z wysoką ekspozycją na Chiny - producenci podzespołów Micron Technology i Advanced Micro Devices zwyżkowały odpowiednio - o 2 proc. i 2,8 proc.

W górę szedł także sektor bankowy - Bank of America i JP Morgan zyskiwały ponad 2 proc.

Akcje Lyft, największego rywala Ubera, spadały w poniedziałek o 10 proc., poniżej ceny za akcje ustalonej podczas IPO na 72 USD. W piątek w debiucie giełdowym spółka zyskała 9 proc.

"Spadek Lyft poniżej ceny IPO jest ciosem dla inwestorów oraz spółki” - powiedział dyrektor zarządzający Wedbush Dan Ives.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w marcu wzrósł do 55,3 pkt., z 54,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Oczekiwano 54,5 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w marcu 52,4 pkt. wobec 53,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano indeks na 52,5 pkt.

W środę wicepremier Chin Liu He złoży wizytę w Waszyngtonie. Będzie to kolejna runda negocjacji handlowych między największymi gospodarkami świata.

Rząd ChRL ogłosił w niedzielę, że będzie w dalszym ciągu wstrzymywał dodatkowe cła na samochody i części motoryzacyjne importowane z USA jako gest dobrej woli w związku z decyzją Waszyngtonu o wstrzymaniu podwyżki karnych ceł na produkty chińskie.

W piątek zakończyła się wcześniejsza tura rozmów pomiędzy Chinami a USA w Pekinie. Obie strony ogłosiły, że na drodze do porozumienia osiągnięto postęp. Biały Dom ocenił rozmowy jako "szczere i konstruktywne", a chińska oficjalna agencja Xinhua pisała o "nowym postępie".

PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 50,8 pkt. wobec 49,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 50,0 pkt.

Z kolei w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki podano, że PMI wzrósł w marcu do 50,5 pkt. z 49,2 pkt. w II i wobec prognoz 49,6 pkt. To najmocniejsze zwyżki PMI od 2012 r. (PAP)