Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 112 punktów, czyli 0,34 proc. i wyniósł 33.174,07 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 0,43 proc. i wyniósł 4.259,52 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 0,95 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.129,96 pkt.

„Będziemy mieli do czynienia z wyższą inflacją przez resztę 2022 roku. Dostrzegamy nie tylko wzrost cen surowców, ale transmisję kosztów związaną z niektórymi wyzwaniami łańcucha dostaw, które mogą zostać zaostrzone z powodu rosyjskiej inwazji w Ukrainie” - powiedziała Erin Browne, menedżerka portfela wielu aktywów w Pacific Investment Management.

Reklama

Rozpoczął się trzeci tydzień rosyjskiej inwazji militarnej na terenach Ukrainy.

Izba Reprezentantów przegłosowała w środę w nocy ustawę budżetową wartą 1,5 biliona USD, zawierającą pakiet 13,6 mld USD dodatkowych wydatków m.in. na pomoc Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców. W osobnym głosowaniu Izba przyjęła też ustawę o embargu na rosyjskie surowce energetyczne. Obie ustawy trafią do Senatu.

SA i UE mogą nałożyć na Rosję kolejne sankcje, zwłaszcza że dopuszcza się ona na Ukrainie coraz większych okrucieństw - powiedziała szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen w wywiadzie dla "Washington Post". Chiny nie przyjdą Moskwie z finansową pomocą - dodała.

Oceniła też, że nałożone już na Rosję restrykcje "zdewastowały" jej gospodarkę. "Odizolowaliśmy Rosję finansowo. Kurs rubla stale spada, giełda jest zamknięta. Rosja jest skutecznie odłączona od międzynarodowego systemu finansowego" - przypomniała.

Nie możemy zatrzymać wojny, jeśli nie zgadza się na to kraj, który ją rozpoczął - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na konferencji prasowej po zakończeniu rozmów trójstronnych w tureckiej Antaly, które nie przyniosły przełomu w relacjach z Rosją.

Ze spółek akcje Amazona rosły podczas czwartkowej sesji o 5,4 proc. po tym, jak gigant e-commerce ogłosił podział akcji i wykup akcji za 10 mld USD, co zdaniem analityków było pozytywną oznaką pewności ze strony kierownictwa.

Rosły akcje spółek paliwowych. Chevron zyskał 2,7 proc., a Exxon Mobil podrożał 3,1 proc.

CrowdStrike zyskał 12,5 proc. po lepszych od oczekiwań wynikach i podniesieniu prognoz.

Nie brakowało jednak spółek technologicznych, które traciły na wartości. Zoom Video spadł 5,3 proc., Microsoft zniżkował 1 proc., Apple 2,7 proc., a Meta Platforms straciła 1,7 proc.

W dół o 2,4 proc. poszły akcje producenta samochodów elektrycznych Tesla.

Goldman Sachs zniżkował 1,1 proc. po zapowiedzi zamknięcia swojego biznesu w Rosji jako pierwszy globalny bank inwestycyjny. Parę godzin później podobną decyzję ogłosił też JPMorgan, którego akcje potaniały 1,2 proc.